SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu: Rusya'daki halklar devletin dağılması ihtimaline hazır olmalıdır

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya'nın yüzyıllar boyunca sürgün ederek, suni açlığa maruz bırakarak ve soykırım yaparak onlarca halka zulmettiğini vurguladı. Kırımoğlu, Rusya'nın baskılarına maruz kalan halkların, bir an evvel birleşerek devletin dağılması ihtimaline hazır olması gerektiğinin altını çizdi.

Haber Giriş Tarihi: 27.05.2023 20:12
Haber Güncellenme Tarihi: 28.05.2023 10:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu: Rusya'daki halklar devletin dağılması ihtimaline hazır olmalıdır

Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya’daki tüm halkların devletin dağılmasına şimdiden hazırlık yapması gerektiğini söyledi.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de bugün, Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti’nin ilan edilişinin 105. yıldönümüne ithafen uluslararası konferans düzenlendi. Konferansta konuşma yapan Kırım Tatar halkının lideri Kırımoğlu, “Şu anda işgal ettiği tüm toprakların kurtarılmasının ve sınırları içinde yaşayan tüm halklara büyük acılar getiren alçak imparatorluğun dağılmasının arifesindeyiz. Bu imparatorluk onlarca halkı sürgün etti, suni açlığa maruz bıraktı ve soykırım yaptı. Tüm bunlar milyonlarca insanın ölümüne neden oldu. Ayrıca tüm halkların aydınlarını yok etti.” dedi.

“RUSYA’DAKİ HALKLAR İMPARATORLUK DIŞINDA VAR OLMA OLASILIĞINA HAZIR OLMALILAR”

Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaşın Rusya’nın dağılmasıyla sona ermesinin muhtemel olduğuna dikkat çeken Kırımoğlu, “Bu şartlarda Kafkasya halkları dahil Rusya’daki tüm halkların gelişmelere hazır olmaları gerektiğini düşünüyorum. Yani bu imparatorluğun dışında var olma olasılığına… Şimdiden oluşturulacak devletler, federasyonlar konusunda düşünmek ve hazırlık yapmak gerekiyor. Bu bağlamda Mayıs 1917’de kurulan ve dış güçler tarafından bir sene sonra feshedilen Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti, farklı dillere sahip farklı halkların refah içinde yaşamak amacıyla birleşebileceğinin iyi bir örneğidir" ifadelerini kullandı.

KIRIMOĞLU’NA NİŞAN TAKDİM EDİLDİ

Konferansta Sürgündeki Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Başbakanı Ahmed Zakayev, Kırım Tatar halkının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na İçkerya'nın en yüksek payesi olan "Milletin Onuru Nişanı (Koman Siy)" takdim etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.