SON DAKİKA
Hava Durumu

Litvanya'da "Strateji-18" Rusya'nın Kırım'ı işgaline tepki eylemi

Litvanya'da aktivistler, Rusya'nın Kırım'ı işgaline karşı Ukrayna ve Kırım Tatar halkına destek verdi. "Strateji-18" eyleminde Rusya'nın Kırım'ı işgali ve Kırım Tatar halkına baskıları dile getirildi. Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı topyekun işgal girişimine tepki gösterildi.

Haber Giriş Tarihi: 19.11.2023 19:35
Haber Güncellenme Tarihi: 20.11.2023 12:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Litvanya'da "Strateji-18" Rusya'nın Kırım'ı işgaline tepki eylemi

Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta 18 Kasım 2023 tarihinde Ukrayna'ya destek veren aktivistler, Strateji-18 eylemini gerçekleştirdi. Rusya'nın 2014 yılında Kırım'ı işgaline ve 2022 yılında Ukrayna'ya yönelik topyekun işgaline karşı tepki gösteren eylemciler, Ukrayna devletine ve Ukrayna ile Kırım Tatar halkına destek verdi.

LİTVANYA'DA "STRATEJİ-18" RUSYA'NIN KIRIM'I İŞGALİ EYLEMİ

Uzun yıllardır Kırım ve Ukrayna'ya destek için her ayın 18'inde, Rusya'nın muhtelif şehirlerinde Putin Rusyası'nın baskı ve insan hakları ihlallerine tepki gösteren aktivistlerin eylemleri bu kez Litvanya'da yapıldı. 18 Kasım 2023'te Vilnius merkez meydanında toplanan aktivistler, Kırım Tatar halkına 2014 yılından bu yana devam eden Rusya'nın işgali ve baskılarına dikkat çekti. Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı topyekun işgal girişimine tepki gösterildi.

"SİMFEROPOL AKMESCİT, SİVASTOPOL AKYAR'DIR"

Etkinliğin düzenleyicisi olan aktivistler, "Bugünkü eylemimiz, Kırım'ın Rus işgalcilerden kurtuluşunun ardından mutlaka gerçekleşecek olan Kırım Yarımadası'nın şehir ve diğer yerleşim yerlerine orijinal tarihi Kırım Tatar isimlerinin iade edilmesi gereğine adanmıştır" ifadelerini kullandı. Strateji-18 eyleminde, Kırım'daki Rus şehir isimlerinin yerine tarihi Kırım Tatar yer isimlerinin olduğu pankartlar yer aldı. Aktivistler, "Simferopol Akmescit, Sivastopol Akyar'dır" dedi.

Aktivistler, "Kırım Tatarlarının, öz topraklarında kendilerini terörizmle suçlayan ırkçı kötülükten arınmış bir şekilde anayurtlarını yeniden kazanmalarını diliyoruz. NATO'ya katılmak da dahil olmak üzere herhangi bir fayda karşılığında Ukrayna'nın toprak imtiyazları söz konusu olamaz" açıklamasını yaptı. 

STRATEJİ-18 EYLEMİ

Rusya’nın St. Petersburg ve Moskova kentlerinden bir grup Rus aktivist, 18 Mayıs 1944’te Kırım Tatarlarının sürgün edildiği günün anısına “Strateji-18” adı verilen süresiz bir girişim başlattı. Aktivistler, her ayın 18’inde Rusya’nın çeşitli merkez meydanlarında tek kişilik eylemler düzenliyorlardı. Eylemlerin amacı Rus işgali altında bulunan Kırım’daki durumu anlatmak, Rus toplumunu Kırım’daki insan hak ve özgürlüklerinin ihlali hakkında bilgilendirmekti.

Rusya’da “Strateji-18” inisiyatif grubu aktivistleri, her ayın 18’inde “Siyasi Mahkum Günü” düzenliyorlardı. Kampanya çerçevesinde aktivistler, tüm siyasi tutsakların serbest bırakılması, Ukrayna’ya yönelik Rus saldırganlığına son verilmesi ve Kırım’ın işgaline son verilmesi gibi taleplerde bulundukları eylemler gerçekleştiriyorlardı. Ancak, 24 Şubat 2022'de Rusya'nın Ukrayna'ya topyekun işgal girişimi ve saldırılara başlamasının ardından Kremlin yönetiminin baskıları ağırlaştı. Aktivistler, bu nedenle Rusya'da Strateji-18 eylemleri düzenleyemiyorlar.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.