SON DAKİKA
Hava Durumu

NATO Dışişleri Bakanları toplantısında Ukrayna’ya askerî destek görüşülecek

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, müttefik dışişleri bakanlarına Ukrayna'ya desteği kurumsallaştırarak sürdürülebilir ve öngörülebilir hale getirmeyi önereceğini, temmuz ayında Washington'da yapılacak zirvede konunun karara bağlanmasını beklediğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 03.04.2024 19:30
Haber Güncellenme Tarihi: 03.04.2024 23:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
NATO Dışişleri Bakanları toplantısında Ukrayna’ya askerî destek görüşülecek

Ukrayna'nın müttefik ülkelerinin dışişleri bakanları, Brüksel'deki NATO karargahında bir araya gelecek. İki gün sürecek toplantıda temmuzda Washington'da yapılacak zirvenin hazırlıkları, Ukrayna'ya desteğin artırılması ve NATO'nun 75. kuruluş yıl dönümü kutlaması görüşülecek.

İlk günkü toplantıların ardından bakanlar, yarın NATO'nun kuruluşunun 75'inci yıl dönümü için yapılacak törene katılacak. Bakanlar, ikinci günde NATO-Ukrayna Konseyi Toplantısı'na katılacak. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, mevkidaşlarına son durumla ilgili bilgi verecek.

UKRAYNA’NIN ACİL İHTİYAÇLARI VAR

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, toplantı öncesinde basına yaptığı açıklamada "Ukrayna'nın acil ihtiyaçları var. Destek sağlamadaki herhangi bir gecikmenin savaş alanında sonuçları olacaktır. Bu nedenle desteğimizin dinamiklerini değiştirmemiz gerekiyor" dedi.

Müttefik dışişleri bakanlarının, Ukrayna'ya askerî desteği güvenilir ve öngörülebilir hale getirmeyi görüşeceklerini dile getiren Stoltenberg, "Desteğimizi sürdürmek için çok yıllı bir mali taahhüdü de tartışacağız. Bu toplantı Washington Zirvesi'ne hazırlanırken, bu konularda fikir birliğine varılması için zemin hazırlayacak" değerlendirmesini yaptı. 

100 MİLYAR DOLARLIK DESTEK Mİ SAĞLANACAK

Stoltenberg basına yansıyan, müttefiklere 100 milyar dolarlık Ukrayna fonu oluşturulmasını teklif edeceği yönündeki haberlere ilişkin "Teklifin ayrıntılarına girmeyeceğim. Desteği daha sağlam, daha öngörülebilir hale getirmek amacıyla NATO çerçevesinde desteğimizi kurumsallaştırmanın yollarını tartışıyoruz. Bugün ve yarın yapılacak toplantıda nihai karar alınmayacak. Umarız fikir birliğine doğru ilerleyeceğiz ve ardından zirveye kadar bir anlaşmaya varacağız"  açıklamasını yaptı.

BLINKEN'DAN UKRAYNA'YA YEŞİL IŞIK

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile "yükselen uluslararası krizi" görüşmek için 2 Nisan'da Paris'e gelmişti. Ayrıca Blinken, Fransa Dışişleri Bakanı Stephane Sejourne ile bir araya geldikten sonra ortak basın toplantısı düzenlenmişti. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken “Müttefiklerin Vilnius'ta belirttiği gibi Ukrayna NATO üyesi olacak. Bizim için mesele bu sonuca varmak için iyi ve net bir yol haritasına sahip olmaktır ve 75. yıl dönümü için yapılacak NATO zirvesinin bu yol haritasını nasıl oluşturabileceğimize oldukça odaklanmış ve oldukça somut olacağına inanıyorum. Veya başka bir imajı kullanırsak, köprü, Ukrayna'nın NATO üyesi olmasını sağlamak için gerekli köprüdür” yanıtını vermişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.