SON DAKİKA
Hava Durumu

NATO, Ukrayna’nın hava savunmasına desteğini sürdürecek

NATO, Ukrayna’nın hava savunmasını güçlendirmeye devam edecek. Ukrayna basınına konuşan bir NATO yetkilisi, 2024 yılında Rus saldırıları karşısında Ukrayna hava savunmasına destek vereceklerini ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 02.01.2024 20:23
Haber Güncellenme Tarihi: 02.01.2024 22:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
NATO, Ukrayna’nın hava savunmasına desteğini sürdürecek

NATO, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik büyük çaplı füze saldırılarını şiddetle kınadı ve Ukrayna'nın hava savunmasını daha da güçlendirmek için çalışmalara devam edeceğini vurguladı.

 Ukrayna basını Ukrinform, bir NATO yetkilisine Rusya'nın füze saldırılarını sordu. NATO yetkilisi şu açıklamayı yaptı:

"NATO, Rusya'nın Ukraynalı sivillere, Ukrayna şehirlerine ve kasabalarına yönelik füze ve insansız hava aracı saldırılarını güçlü bir şekilde kınıyor. Bu, Putin'in Ukrayna'nın kararlılığını engelleme girişiminin bir başka göstergesidir. Başarılı olamayacak. NATO müttefikleri, halihazırda Ukrayna'ya çok sayıda hava savunma sistemi teslim etti. Ukrayna'nın savunmasını daha da güçlendirme kararlılığındayız. NATO, Ukrayna'nın Rusya'nın saldırgan savaşına karşı meşru müdafaa hakkını desteklemeye devam ediyor. Ne kadar sürerse sürsün Ukrayna'nın yanında olacağız."

İŞGALCİ RUSYA'DAN UKRAYNA'YA FÜZE SALDIRISI

Rusya, 29 Aralık 2023 ve 2 Ocak 2024 tarihlerinde Ukrayna geneline füze ve SİHA saldırıları gerçekleştirdi. Onlarca insan öldü, yüzlerce kişi yaralandı. Ukrayna kuvvetleri, özellikle müttefikler ve Batılı ortaklar tarafından bağışlanan modern hava savunma sistemlerini kullanarak, Ukrayna'nın konut ve kritik altyapısını hedef alan füzelerin ve insansız hava araçlarının çoğunu düşürdü.

2 Ocak'ta Rus birlikleri, birkaç gün önce yaptıkları gibi Ukrayna'ya büyük bir hava saldırısı başlattı. Ukrayna'nın hava savunması, on adet Kh-47M2 Kinzhal havadan atılan balistik füze de dahil olmak üzere çok sayıda hedefi imha etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.