SON DAKİKA
Hava Durumu

Olena Zelenska'dan Ukraynalı çocuklar için ortak ülkelere çağrı!

Ukrayna First Lady'si Olena Zelenska, işgalci Rusya tarafından kaçırılan Ukraynalı çocukların evlerine geri dönmeleri için yapılacak her şeyin hız kazanması adına müttefik ülkelere çağrıda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2024 19:11
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2024 19:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Olena Zelenska'dan Ukraynalı çocuklar için ortak ülkelere çağrı!

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy'ın eşi Olena Zelenska, Letonya'nın başkenti Riga'daki "Rusya'nın Çocuklara Karşı Savaşı" başlıklı konferansın ardından RFE/RL'ye röportaj verdi. Zelenska, Vladimir Putin idaresindeki Rusya'nın kaçırdığı Ukraynalı çocukların yurtlarına dönmesi adına yapılması gereken her şeyin hız kazanması için çağrıda bulundu. 

ZELENSKA MÜTTEFİK ÜLKELERE SESLENDİ

Zelenska, çocukların Ukrayna'ya gönderilmesi için müttefik ülkelerin harekete geçmesi ve bu konuda hızlanmaları gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca, bu konuda Rusya'nın Ukraynalı çocukları kaçırmaya devam ettiğini dile getiren First Lady Zelenska, “Buradaki asıl düşmanımız maalesef zaman. Çünkü her şeyden önce çocuklar büyüyor. Bir, iki, üç yılımız yok. Bunu anlamamız gerekiyor. Umarım, bugünkü görüşmeler ortaklarımızı daha hızlı hareket etmeleri için teşvik eder” ifadelerini kullandı. Ayrıca Zelenska, çocukların yalnızca birer istatistikten ibaret olmadığını vurguladı. İşgalci Rusya, topyekun saldırılarını başlattığı ilk gün olan 24 Şubat 2022'den bu yana müttefiki Belarus ile birlikte 19 bini aşkın Ukraynalı çocuğu, Rusya'ya ve işgal ettiği bölgelere kaçırdı. 

"KAÇIRILAN UKRAYNALI ÇOCUKLAR SAVAŞIN TANIĞI VE YAŞADIKLARI BİRER KANIT"

"Gerçekten yaşadıklarının, hayatlarında çevirdikleri bir sayfa olarak kalmasını umuyorum. Hatırlayacaklar ama hayatlarını sonsuza dek değiştiren şey bu olmayacak" diyen Zelenska, konuşmasında kaçırılan Ukraynalı çocukların savaş tanığı olduğunu ve onların yaşadıklarının birer kanıt olduğunu vurguladı. Zelenska konuşmasını, "Ukrayna'da biz, bir anne için en önemli şeyin bir çocuğu kurtarmanın olduğunun bilincindeyiz. Ve bizim hayalimiz herkesin [Ukrayna'ya] geri dönmesi. Ancak bunun barış gerektirdiğini anlıyoruz. Barışa ihtiyacımız var, iyileşmeye ihtiyacımız var ki insanların geri dönecek bir yeri olsun" ifadeleriyle sonlandırdı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.