SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus askerleri, cephede esir aldığı Ukrayna askerlerini infaz etti!

İşgalci Rus askerleri, Zaporijjya bölgesinde esir aldığı 3 Ukraynalı askeri kurşuna dizdi. Sosyal medyada yayımlanan görüntüler büyük tepki topladı.

Haber Giriş Tarihi: 27.12.2023 21:32
Haber Güncellenme Tarihi: 28.12.2023 10:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus askerleri, cephede esir aldığı Ukrayna askerlerini infaz etti!

Rus işgal güçlerinin, Zaporijjya bölgesinde esir aldığı silahsız 3 Ukraynalı askeri infaz ettiğini gösteren video sosyal medyada yayımlandı. Ukrayna Başsavcılığı, Rus ordusunun bir başka savaş suçu ile ilgili soruşturma başlattığını duyurdu.

Ukrayna Başsavcılığı bugün yayımladığı yazılı açıklamada, “Zaporijjya yakınlarında esir alınan Ukraynalı askerlerin düşman tarafından infaz edilmesiyle ilgili soruşturma başlatıldı” denildi.

İŞGALCİLER, ESİR ALDIKTAN BİR SAAT SONRA İNFAZ ETTİ

Açıklamaya göre; işgalci Rus askerleri, Aralık 2023’te Zaporijjya bölgesindeki Robotine yerleşim yeri yakınlarında meydana gelen çatışmada 3 Ukraynalı askeri esir aldı. Bir saat sonra işgalciler Ukraynalı askerleri infaz etti.

RUSYA, ULUSLARARASI İNSANİ HUKUKU İHLAL EDİYOR

Videonun halihazırda sosyal medyada yayıldığı belirtilen açıklamada, “Bu, saldırgan ülkenin (Rusya'nın) savaş esirlerine yönelik muamelesine ilişkin uluslararası insani hukuku ağır bir şekilde ihlal ettiği bir başka vakadır” değerlendirmesi yapıldı.

Başsavcılık, Aralık 2023’te sosyal medyada, Rus işgal güçlerinin teslim olan Ukraynalı askerleri infaz ettiğini ve esir Ukraynalı askerleri canlı kalkan olarak kullandığını gösteren videoların da paylaşıldığını ve söz konusu vakalarla ilgili de soruşturmaların yürütüldüğünü hatırlattı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.