SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'nın Ukrayna'daki savaş suçlarının soruşturulması için Lahey'de merkez kuruluyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Rusya'nın Ukrayna'daki savaş suçlarının soruşturulması için Lahey'de merkez kurulacağını duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 04.03.2023 14:51
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2023 14:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya'nın Ukrayna'daki savaş suçlarının soruşturulması için Lahey'de merkez kuruluyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna'daki savaşta işlenen suçların soruşturulması için Hollanda'nın Lahey kentinde uluslararası merkez kurulacağını, bunun kurulacak özel savaş mahkemesinin ilk adımı olduğunu bildirdi. Yayımladığı video mesajda Von der Leyen, Rusya'nın Ukrayna'da sivilleri hedef alan, enerji ve diğer altyapıya zarar veren saldırılar düzenlediğini belirtti.

"RUSYA İŞLEDİĞİ KORKUNÇ SUÇLARIN HESABINI VERMELİ"

Rus işgal güçlerinin işkence, kötü muamele, cinsel şiddet ve yargısız infazlar yaptığını dile getiren von der Leyen, "Rusya, işlediği korkunç suçların hesabını vermeli. (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin hesap vermeli. Failleri yargı önüne çıkarmak için elimizden geleni yapmalıyız." diye konuştu.

RUSYA'NIN SUÇLARINDAN YARGILANACAĞI ÖZEL MAHKEME

Bu sebeple AB'nin, Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) rolünü desteklediğini belirten Von der Leyen, Rusya'nın işlediği suçların yargılanacağı özel bir mahkemenin gerekli olduğuna inandıklarını vurguladı.

AA'nın bugün aktardığı habere göre AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, Ukrayna'da bu hafta sonu düzenlenen konferansla Hollanda'nın Lahey kentinde savaş suçlarının soruşturulmasına yönelik uluslararası merkez kurulması hakkında anlaşma imzalanmasının, kurulması istenen özel savaş mahkemesinin ilk adımı olacağını vurguladı.

Ukrayna'da düzenlenen konferansta, AB'nin ceza yargılaması işbirliği kurumu olan Eurojust bünyesindeki mevcut ortak soruşturma ekibi hakkında yeniden düzenlenmiş bir anlaşma imzalanacak.

Ortak soruşturma ekibi, Ukrayna'da işlenen uluslararası suçların soruşturulması ve kanıt toplamakla görevli olacak. Ekipte UCM, Ukrayna, Litvanya, Polonya, Estonya, Letonya, Slovakya ve Romanya'dan uzmanlar bulunacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.