SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya, son bir ayda Ukrayna’ya 400’den fazla farklı türde füzeyle saldırdı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rus ordusunun Ukrayna'ya karşı 400'den fazla farklı türde füze, 600 "Şahid" insansız hava aracı ve 3 binden fazla güdümlü hava bombası kullandığını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 03.04.2024 13:29
Haber Güncellenme Tarihi: 03.04.2024 17:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya, son bir ayda Ukrayna’ya 400’den fazla farklı türde füzeyle saldırdı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy 3 Nisan’da yaptığı açıklamada işgalci Rusya’nın, Ukrayna'ya karşı 400'den fazla farklı türde füze, 600 "Şahid" insansız hava aracı ve 3 binden fazla güdümlü hava bombası kullandığını bildirdi. Zelesnkıy açıklamasında, "Ukrayna'nın farklı şehir ve köyleri bu terörden zarar görüyor, Rusya özellikle cephe hattı bölgelerini ve sınır topluluklarını sert şekilde vuruyor" dedi.

Bir milyondan fazla insanın yaşadığı Harkiv’in topyekun işgalin başlamasından bu yana füze ve drone saldırılarına maruz kaldığına işaret eden Zelenskıy, "Şimdi Rus teröristler Harkiv'e yönelik saldırılarda hava bombası kullanıyor. Bu, şehirde günlük taciz ve acı, günlük can kayıpları demektir. Kritik öneme sahip altyapı tahrip ediliyor, her gün sıradan evler hasar görüyor. Ukrayna, insanlarımızın hayatlarını kurtarabilecek ve şehirlerimizi yeniden güvenli hale getirebilecek güvenilir hava savunma sistemlerine kavuştuğunda bunların hiçbiri yaşanmayacaktır. Ukraynalıların ellerindeki Patriotlar Rus terörünün her türünün kaybedebileceğini kanıtlamıştır. Bu, Harkivimiz ve şu anda Rus saldırıları altında olan diğer şehir ve topluluklarımız için gerekli" ifadelerini kullandı.

UKRAYNA BİR GECEDE RUSYA'YA AİT 58 SİHA VE 26 FÜZE DÜŞÜRDÜ

Rusya, 28 Mart’ı 29 Mart’a bağlayan gece toplu hava saldırısı gerçekleştirerek Ukrayna’nın farklı bölgelerine İran yapımı kamikaze silahlı insansız hava araçları (SİHA) ve füzelerle saldırmıştı. Ukrayna ordusu, gece boyunca işgalcilere ait 58 SİHA ve 26 füze düşürmüştü. Ukrayna Hava Kuvvetleri, 29 Mart tarihinde yapılan açıklamada Rus işgal güçlerinin gece saatlerinde 39 farklı tip füze ve 60 adet Şahid tipi SİHA ile saldırdığını aktarmıştı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.