SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya, Ukrayna’da 250 binden fazla konutu tahrip etti

Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal, Rusya’nın saldırganlığı nedeniyle Ukrayna’da 250 binden fazla konut, 4 bin okul, binden fazla hastanenin tahrip olduğunu açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 03.05.2024 18:31
Haber Güncellenme Tarihi: 03.05.2024 18:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya, Ukrayna’da 250 binden fazla konutu tahrip etti

Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal, Ukrayna hükûmetinin Dünya Bankası ile birlikte yaptığı değerlenmeye göre Rusya'nın saldırganlığı sonrası Ukrayna’nın yeniden inşası için gereken miktarın en az 486 milyar dolar olarak tespit edildiğini belirtti.

Bugün düzenlenen Ukrayna Bakanlar Kurulunun toplantısında konuşan Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal, “Ukrayna'nın özgürlüğü için mücadele devam ediyor. Ancak biz şimdiden toparlanmayı planlıyor, ortaklarımızla temas kuruyor ve kaynak arıyoruz." ifadelerini kullandı.

Başbakan, Ukrayna'nın ilkeli ve kararlı tutumunun değişmediğini vurgulayarak, "Rusya her şeyin bedelini tam olarak ödemelidir. Dünya Bankası ile birlikte yaptığımız RDNA-3 değerlendirmesine göre, yeniden inşa için gereken miktar 486 milyar dolardır." dedi.

Şmıgal, 24 Şubat 2022’ten bu yana işgalci Rusya’nın saldırganlığı nedeniyle Ukrayna’da 250 binden fazla konut, yaklaşık 4 bin okul, binden fazla hastane ve birçok farklı sivil tesisin yok edildiğini veya hasar gördüğünü kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.