SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya, Ukrayna’da kurulacak olan Baykar fabrikasını meşru hedef gösterdi!

Rusya Parlamentosu Uluslararası İlişkiler Komisyonu Üyesi Dmitriy Belik, Ukrayna'da kurulacak Bayraktar fabrikasına saldırı tehdidinde bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 13.02.2024 12:40
Haber Güncellenme Tarihi: 13.02.2024 13:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya, Ukrayna’da kurulacak olan Baykar fabrikasını meşru hedef gösterdi!

Türk hava savunma şirketi BAYKAR Teknoloji, Rusya'nın 24 Şubat 2022 itibarıyla Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne karşı başlattığı topyekun saldırının ardından Kıyiv'e insansız hava aracı (İHA) tedarik ediyor. Ukrayna ile Türkiye arasındaki askerî iş birliğini pekiştiren Bayraktar TB2 SİHA'lar Rus saldırılarına karşı güçlü bir savunma gerçekleştiriyor. BAYKAR Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar'ın Ukrayna'daki fabrikanın inşasına başladıklarını duyurması üzerine Rusya’dan saldırı tehdidi geldi.

Rusya Parlamentosu Uluslararası İlişkiler Komisyonu Üyesi Dmitriy Belik, Ukrayna'da kurulacak Baykar fabrikasına saldırı tehdidinde bulundu.

 “MEŞRU BİR HEDEF OLARAK GÖRÜYORUZ”

Rusya Parlamentosu Uluslararası İlişkiler Komisyonu Üyesi Dmitriy Belik, Ukrayna’da kurulacak olan Baykar fabrikasına ilişkin  "Bir kez daha vurgulamak isterim ki, eğer bu tesis askeri teçhizat üretiyorsa, biz onu meşru bir hedef olarak görüyoruz" diyerek tehdit savurdu.

Ayrıca Türkiye-Rusya ilişkilerinin olumsuz etkilenmeyeceğini ve çok yönlü ilişkilerin olduğunu dile getiren Belik,  "Bundan sonra ne olacağını göreceğiz. Türk tarafı bu tür tesisler inşa etmek istiyorsa ve bu onlar için kârlıysa, onları yasaklayamayız, ancak buna karşı çıkma imkanımız var" dedi.

UKRAYNA'DA BAYKAR FABRİKASININ İNŞASINA BAŞLANDI

2022 yılının Ocak ayı itibarıyla ülkeler arasında alınan karar neticesinde BAYKAR'ın Ukrayna'da fabrika açmasına karar verilmişti. BAYKAR Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Suudi Arabistan'nın başkenti Riyad'da düzenlenen Dünya Savunma Fuarı’nda 6 Şubat'ta Birleşik Krallık merkezli haber servisi Reuters'a konuyla ilgili bilgi vermişti. Bayraktar, "Fabrikamız inşa ediliyor. İnşaatı bitirmek için yaklaşık 12 aya ihtiyacımız var. Daha sonra iç makine, ekipman ve organizasyon yapısına geçeceğiz. Ukrayna’daki fabrika büyük bir fabrika, yaklaşık 500 kişiyi istihdam etmeyi planlıyoruz" demişti.

"HİÇBİR ŞEY FABRİKANIN İNŞASINI DURDURAMAZ"

Fabrikadaki üretimin TB2 veya TB3 üzerine yoğunlaşılacağı konusunda net ²bir karara varmadıklarını belirten Bayraktar, yılda yaklaşık 120 adet İHA üretiminin yapılacağını dile getirmişti. Bayraktar, fabrikanın Kıyiv yakınlarına kurulmasından dolayı herhangi bir güvenlik tehdidinin olup olmayacağı sorusuna, hiçbir şeyin fabrikanın inşasını durduramayacağını söyledi. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.