SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya’ya kaçırılan Ukraynalı çocuklar psikolojik ve fiziksel şiddet görüyor!

Rus yetkililer, işgal altındaki Ukrayna bölgelerinden kaçırılarak Rusya’ya yasa dışı bir şekilde getirilen Ukrayna vatandaşı çocuklara psikolojik ve fiziksel baskı ve şiddet uyguluyor. Ukrayna makamları, bu kapsamda en az 19 bin 514 çocuğun şiddet gördüğünü aktardı.

Haber Giriş Tarihi: 30.03.2023 18:32
Haber Güncellenme Tarihi: 30.03.2023 18:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya’ya kaçırılan Ukraynalı çocuklar psikolojik ve fiziksel şiddet görüyor!

Rusya, işgal altına aldığı Ukrayna bölgelerinden kaçıran Ukraynalı çocuklara fiziksel ve psikolojik baskı uyguluyor. Ukrayna’ya iade edilen çocuklar, Rusya’da aşağılandıklarını ve kötü muamele gördüklerini anlattı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Çocuk Hakları Temsilcisi Darya Gerasımçuk, Radio Svoboda’ya verdiği röportajda, Rus yetkililerin Ukrayna’dan kaçırdığı çocuklara dair açıklamalarda bulundu. Çocukların hem fiziksel hem psikolojik baskılara maruz kaldığını belirten Gerasımçuk, "Çocuklar sık sık Rusça konuşmayı, Rusya milli marşını ezberlemeyi ve söylemeyi reddettikleri için cezalandırılıyorlar. Hemen hemen her çocuk çok güçlü psikolojik zorbalığa maruz kaldığını, Ukraynalı oldukları için kendilerine farklı lakapların takıldığını bildirdi. Bu tür bir itaatsizlikten dolayı dövüldüklerini ifade eden çocuklar bile var." ifadelerini kullandı.

RUS TARAFI KANITLARI YOK EDİYOR

Gerasımçuk, bazı çocukların kötü muamele vakalarını görüntülediklerini ancak Rus tarafının çocukları ailelerine teslim ederken telefonlarını temizlediklerini belirtti.

Rusya’nın işlediği suçları kayda geçirmek için ilgili kurumların iade edilen çocuklarla çalıştığını ve neler yaşadıkları hakkındaki ifadelerini aldığını anlatan Gerasımçuk, “Bazen iade edilen çocuklar mucizevi bir şekilde, hiç kaçırıldığını ve Rusya’da bulunduğunu bilmediğimiz çocuklardan notlar getiriyor." ifadelerini kullandı.

RUSYA YAKLAŞIK 20 BİN UKRAYNALI ÇOCUĞU KAÇIRDI

Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Ulusal Enformasyon Bürosu, Rus işgali altındaki Ukrayna bölgelerinden en az 19 bin 514 Ukraynalı çocuğun Rus yetkililer tarafından kaçırıldığını bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.