SON DAKİKA
Hava Durumu

Slovenya, Holodomor'u soykırım olarak tanıdı

Slovenya, Sovyet Rusya yönetiminin milyonlarca Ukraynalıyı ölüme sürüklediği suni açlık Holodomor faciasını soykırım olarak tanıdı.

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2023 10:01
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2023 10:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Slovenya, Holodomor'u soykırım olarak tanıdı

Slovenya Parlamentosu, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) kanlı lideri Josef Stalin'in emriyle Ukrayna’da 1932-1933 yılları arasında uygulanan ve milyonlarca Ukraynalının ölmesine sebep olan Holodomor’u (suni açlık) Ukrayna halkına karşı yapılan soykırım olarak tanıdı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Holodomor’u soykırım olarak tanıyan Slovenya Parlamentosuna teşekkür ederek, “Tarihsel adaleti yeniden tesis etmeye kararlı uluslararası devletler koalisyonu güçlenmeye devam ediyor. Gerçek ve dolayısıyla adalet için birlikte!” ifadelerini kullandı.

HOLODOMOR SOYKIRIMI

1932-1933 yıllarında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde, Sovyet idaresinin uygulamaları nedeniyle toplu açlık meydana geldi. Milyonlarca insan bu trajedide hayatını kaybetti. Ukrayna Milli Güvenlik Servisi, Holodomor davasının sorgusu sırasında ortaya çıkan bilgilere göre suni açlıktan 3 milyon 941 bin kişinin öldüğünü açıkladı. Açlığın kasıtlı olarak meydana getirildiği ispat edilirken, Rusya bunları reddederek Ukrayna’daki açlığın 1932-1933 yılında SSCB’de meydana gelen açlığın bir parçası olduğunu ileri sürüyor.

26 Kasım 1998 yılında dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’nın kararı ile kasım ayının son cumartesi günü Holodomor Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan edildi. 2006 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun inisiyatifi ile Holodomor’un soykırım olduğunun açık şekilde inkâr edilmesi için ceza öngören yasa kabul edildi.

Stalin Rusyası’nın gerçekleştirdiği Holodomor katliamı, uluslararası kamuoyunun da ilgisini çekti. Günümüzde AB, Kanada, ABD, Avustralya, Portekiz, Almanya, Çekya, Vatikan, Estonya, Litvanya, Letonya, Gürcistan, Polonya, Macaristan, Ekvador, Kolombiya, Meksika, Paraguay ve Peru gibi pek çok ülke, Holodomor’u soykırım olarak tanıdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.