SON DAKİKA
Hava Durumu

TİKA’dan Ukrayna’ya Ramazan yardımı

TİKA tarafından sağlanan gıda yardımları Ukrayna’nın farklı bölgelerinde yaşayan Kırım Tatar, Gagavuz Türkleri ve Ahıska Türkleri ailelere dağıtıldı.

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2024 11:40
Haber Güncellenme Tarihi: 22.03.2024 10:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
TİKA’dan Ukrayna’ya Ramazan yardımı

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Ukrayna’nın farklı bölgelerinde ihtiyaç sahiplerine toplamda bin Ramazan gıda kolisi dağıttı.

TİKA’nın sağladığı gıda yardımının bir kısmı, 19 Mart 2024 tarihinde düzenlenen törenle başkent Kıyiv ve Kıyiv bölgesinde dağıtıldı. Törene Kırım Tatar halkının milli lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Yahya Kemal Tunca, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Gagavuzları Birliği Başkan Yardımcısı Denıs Gaydarlı ve yerel yönetim temsilcileri katıldı.

Kırım Haber Ajansına (QHA) konuşan TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Yahya Kemal Tunca, “Bugün burada Ramazan vesilesiyle başlattığımız gıda yardımının ilk sevkiyatını uğurlamak üzere toplandık. 2014’teki işgal ve 2022’teki tam ölçekli savaş sonrası bir çok Ukraynalı aile evlerini terk etmek zorunda kaldılar. TİKA sürdürülebilir kalkınma destekleyen bir kurum olmasına rağmen Ukrayna’nın şu an içinde bulunduğu mevcut duruma, insani ihtiyaca yönelik faaliyetler yürütmektedir.” ifadelerini kullandı.

"DESTEK İÇİN TÜRKİYE'YE MİNNETTARIZ"

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “TİKA, Ramazan ayı vesilesiyle Ukrayna’ya bin adet gıda kolisi sağladı. Bir kolide yaklaşık 20 kilo çeşitli gıda malzemeleri var. Savaş nedeniyle Ukrayna'da durum zor. Dolayısıyla bunun gibi yardımların önemi çok büyük. Ama daha önce söylediğim gibi asıl önemli olan manevi destek. Türkiye’ye bunun için minnettarız.” şeklinde konuştu.

"DESTEĞİN SAĞLANMASI ÇOK ÖNEMLİ"

TİKA’nın her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayında Ukrayna’da gıda yardımı dağıttığını belirten KTMM Başkanı Refat Çubarov, “Bu sene yardımların sağlanması çok önemli, çünkü 2 sene önce Kıyiv, yakındaki bölgelerden ve ülkenin farklı bölgelerini terk eden çoğu vatandaşımız geri geldi. Bu durumda desteğin sağlanması bu aileler için çok önemli ve moral verici.” dedi.

YARDIMLAR UKRAYNA'NIN FARKLI BÖLGELERİNDE DAĞITILDI

Kıyiv Bölgesi Askeri İdaresi, Kırım Milli Varlık Vakfı, KTMM, Ukrayna Gagavuzları Birliği ve Ahıska Türkleri Derneği iş birliğinde gıda yardım paketleri Kıyiv, Lviv, Odesa, Harkiv, Volın, Vinnıtsa, Poltava bölgelerinde yaşayan Kırım Tatar, Gagavuz Türkleri, Ahıska Türkleri ailelerine ve Buça İlçesinde yaşayan yoksul ailelere dağıtıldı.

TİKA’ya yardım için teşekkür eden Kıyiv Bölgesi Askeri İdaresi Temsilcisi Mıkıta Geraşçenko, yardım kolilerin bir kısmının, Mart 2022’de Rus saldırılarında en çok zarar gören ilçelerden biri olan Buça’da yardıma muhtaç insanlara dağıtılacağını aktardı.

"GAGAVUZ TÜRKLERİN YOĞUN OLARAK YAŞADIĞI BÖLGEDEKİ DURUM ÇOK ZOR"

Ukrayna Gagavuzları Birliği Başkan Yardımcısı Denıs Gaydarlı, yardım kolilerin bir kısmının Ukrayna’da başta Odesa’nın güneyinde Gagavuz Türklerin yoğun yaşadığı köylerde dağıtılacağını belirterek, “Savaş nedeniyle söz konusu bölgedeki durum çok zor. Odesa ile sadece iki yol bağlantıları var; biri Rusya tarafından bombalanan köprüden, diğer yol ise Moldova’dan geçiyor. Bu da ulaşımı zorlaştırıyor ve bölgenin ekonomik durumunu olumsuz etkiliyor. Dolayısıyla bu yardımların önemi çok büyük. Türkiye ve TİKA’ya bunun için müteşekkiriz.” ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.