SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk ve Ukraynalı bilim insanlarının ortak çalışması "Ukrayna" kitabı çıktı

Türk ve Ukraynalı bilim insanlarının ortak çalışmasıyla ortaya çıkan "Ukrayna" kitabı yayımlandı. Eserde Dr. Öğr. Üyesi Filiz Tutku Aydın Bezikoğlu’nun Kırım Tatarlarının yerli halk kimliği ve hakları üzerine yazdığı makalesi de yer aldı.

Haber Giriş Tarihi: 07.02.2024 14:40
Haber Güncellenme Tarihi: 07.02.2024 15:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk ve Ukraynalı bilim insanlarının ortak çalışması "Ukrayna" kitabı çıktı

Başkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Aydıngün ve Kapodakya Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Valeriy Morkva, Türkiye'de Ukrayna üzerine ender bilimsel yayınlardan biri olan “Ukrayna” kitabını derledi. "Ukrayna" kitabı Türk ve Ukraynalı bilim insanlarının ortak çalışmalarının bir ürünü olarak ortaya koyuldu. 

Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığının bir yayını olarak çıkan kitap, Türkiye'deki okurlara Ukrayna'yı daha yakından tanıtmanın yanı sıra Ukrayna'da son yıllarda yaşanan gelişmeleri tarihsel arka planın doğrultusunda anlatmayı amaçlamakta.

KİTAPTA KIRIM DA ÖNEMLİ YER TUTUYOR

Aydıngün ve Morkva editörlüğünde çıkan kitapta Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Filiz Tutku Aydın Bezikoğlu’nun Kırım Tatarlarının yerli halk kimliği ve hakları üzerine yazdığı makalesi de yer aldı. 

Bezikoğlu kitaba dair “Çok değerli İsmail Aydıngün ve Valeriy Morkva hocaların derlediği ve içerisinde makalem bulunan Türkiye'de Ukrayna üzerine ender bilimsel yayınlardan biri çıktı. İçersinde Kırım da tabii ki önemli yer tutuyor. Benim makalem Kırım Tatarlarının yerli halk kimliği ve hakları üzerine. Editörlerini Ukrayna çalışmalarına katkılarından dolayı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.