SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, yıl sonu basın toplantısında gündemi değerlendirdi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, yıl sonu basın toplantısında Rusya'nın Ukrayna'da başladığı savaş başta olmak üzere küresel ve bölgesel gündem başlıkları hakkında gazetecilerin sorularını yanıtlıyor.

Haber Giriş Tarihi: 19.12.2023 19:54
Haber Güncellenme Tarihi: 19.12.2023 22:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, yıl sonu basın toplantısında gündemi değerlendirdi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy'ın yıl sonu basın toplantısı bugün akşam saatlerinde başladı. Zelenskıy, basın mensuplarının, Rusya'nın Ukrayna'da başladığı savaş başta olmak üzere küresel ve bölgesel gündem başlıkları hakkındaki sorularını yanıtlandırıyor.

"RUSYA, BU YIL CEPHEDE HERHANGİ BİR SONUÇ ELDE EDEMEDİ"

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy'ın basın toplantısından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Savaşın 2024'te bitip bitmeyeceği sorusunun cevabını kimse bilmiyor. Savaşın uzun yıllar süreceğini söyleyen Batılı ortaklarımız bile bilmiyor. Bunlar birer görüştür.

Ukrayna'nın gökyüzünü kontrol edememesi ve yeterli cephaneye sahip olmaması, 2023'te güneydeki operasyonu etkiledi.

ABD'nin bize ihanet etmeyeceğinden ve her şeyin eksiksiz yerine getirileceğinden eminim.

Savaş alanına gelince, Rusya bu yıl cephede herhangi bir sonuç elde edemedi. Geçtiğimiz yıl olan 2022'yi anlatmıyorum, 2023'ten bahsediyorum. Donetsk bölgesinin idari sınırlarına doğru ilerleyemediler ve bu hedefe ulaşamadılar. Bu nedenle, Ukrayna açısından yenilgi olarak bahsedilebilecek bir şey yok. Rusya herhangi bir zafer elde edemedi. Üç gün diyorlardı bugün (savaş) iki yıla yaklaştı... Savaşçılarımıza, vatandaşlarımıza şan olsun. Bunun için onlara bir kez daha minnettarım..." 

"ULUSLARARASI DESTEK AZALSA BİLE UKRAYNA ASLA KAYBETMEYECEK"

Basın toplantısında Zelenskıy'a, uluslararası ortakların Ukrayna'ya olan desteğine ilişkin soru yöneltildi. Ukrayna Cumhurbaşkanı bu konu hakkında şöyle konuştu:

"Zor durumdaydık ve neredeyse tamamen işgal edilmiştik, en azından devletimizin merkez bölgeleri... Altyapı tesisleri, devletimizin lojistiği, yollar, demiryolları, gıda dağıtımı, ekonomi, geçici olarak işgal edilen şehirlerin finansman olanakları... Tam bir abluka altındaydık. Ve sonra ortaya çıktık ve karşı koyduk. İnsanlarımız, Tanrı, ortaklarımız... Tüm bunlar yardımcı oldu. Şimdi ise farklı bir durumumuz var. Ve zorluklar olduğuna da katılıyorum; top mermileri, ATGM'ler, topçu sistemleri, bu sistemlerin onarımı, nakliye vb. gibi pek çok konuda desteğe ihtiyacımız var. 

Herkes bunun kolay olmadığını anlıyor. Bahsettiğiniz risk her zaman var, hepimiz yaşayan insanlarız ve yaşıyoruz ama Ukrayna'da yaşayıp mücadele etmemiz ve çok güçlü bir şekilde inanmamız gerekiyor. Kelimelere değil sonuca yaklaşmaya inanmak. Bu, her gün adım atmak anlamına gelmektedir. Uluslararası ortakların desteği azalmaya devam etse bile Ukrayna savaşı kaybetmeyecek."

UKRAYNA'NIN  BARIŞ FORMÜLÜ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy'a basın toplantısında Rusya ile müzakere ihtimali de soruldu. Zelenskıy, Rusya ile müzakere konusunun şu anda geçerli olmadığını belirtti. Zelenskıy, Ukrayna ve 50 ayrı ülke ile beraber Barış Formülü konusunda ortak bir tutum sergilediklerini vurguladı.

Bilindiği üzere; Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 15 Kasım 2022’de katıldığı G20 Zirvesi'nde 10 maddeden oluşan Ukrayna Barış Formülü'nü sunmuştu. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, G20 Zirvesi'nde önerdiği barış formülünde; radyasyon ve nükleer güvenliği, gıda güvenliği, enerji güvenliği, tüm mahkumların ve sürgün edilenlerin serbest bırakılması, BM Şartı'nın uygulanması, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve dünya düzeninin sağlanması, Rus birliklerinin geri çekilmesi ve çatışmaların sona erdirilmesi, adaletin iadesi, ekolojik sorunların önlenmesi, gerginliğin engellenmesi ve tarafların savaşın sona erdiğini teyit etmesi konusunda belge imzalanması gibi başlıklardan söz etmişti. 

UKRAYNA'NIN NATO'YA ÜYELİĞİ

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Ukrayna'nın NATO'ya üyeliği konusunda ise, "Bu bizim için en güçlü seçenek ama ittifaka davet edilmiyoruz. Bütün bu kısmi sinyaller saçmalık. Benim için bir yerlerde belirsiz bir şey bu" açıklamasını yaptı.

SAVAŞ ESİRLERİ VE ASKERLİK YAŞI

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, savaşın gidişatıyla beraber yeni düzenlemelere gidileceğini ifade etti. Şu an için kadınların askere alınmasının düşünülmediğini kaydeden Zelenskıy, askerlik yaşının 25'e çekilmesiyle ilgili çalışmanın gündemde olduğunu vurguladı. Rusya ile yaşanan esir takası hakkında konuşan Zelenskıy, "(Esir) değişiminin karmaşık olmasının nedeni Rusya Federasyonu tarafından geliyor. Takas yolu açılacak. Yeterli sayıda savaş esirimizin geri dönmesi için şu anda çalışıyoruz. Umarım yakın zamanda bir haber gelir" değerlendirmesini yaptı.

"UKRAYNA TÜM TOPRAKLARINI İŞGALDEN KURTARMALI. STRATEJİDE BİR DEĞİŞİKLİK YOK AMA TAKTİK DEĞİŞEBİLİR"

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rus işgali altındaki Ukrayna topraklarının kurtarılması için stratejinin değişmediğini vurguladı. Basın toplantısında bu konuyla ilgili soruya yanıt veren Zelenskıy, 1991 yılında SSCB'den ayrılan Ukrayna'nın sınırlarına dönmenin önemine vurgu yaptı.

Ukrayna'nın özellikle 1991 sınırlarını yeniden tesis etme konusunda stratejisini değiştirmeyi düşünüp düşünmediği yönündeki soruya cevap veren Zelenskıy, "Anayasamıza göre strateji değiştirilemez. Bunlar (işgal edilen topraklar) bizim bölgelerimiz. Taktik konusunda ise 2023 yılında Ukrayna'nın güneyindeki eylemlerimizin sonucunu gözden geçirdikten sonra yeni bir takım yaklaşımlarla mücadeleye devam edeceğiz. Yıl sonuna kadar net bir tablo elde edeceğiz. Özür dileriz ancak sonraki planlarımız ve sonraki adımlarımız şimdilik bizde saklı olacak." değerlendirmesini yaptı.

"GELECEK YIL UKRAYNA'DA BİR MİLYON İNSANSIZ HAVA ARACI ÜRETİLECEK"

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, yerli üretim silahların önemine vurgu yaptığı konuşmasında, "İnsansız hava aracı (İHA) üretiminin artırılması, özel birimlerin oluşturulması konusunda olumlu bir görüşe sahibim. Ayrıca, bu konuda özel bir altyapının da olması gerektiğine inanıyorum. Üretime gelince, gelecek yıl Ukrayna'da bir milyon İHA üretmeyi planlıyoruz. Bunun gerçekleşmesi için her şeyi yapacağız" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.