SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna’dan Karadeniz'de başarılı operasyon: Rusya’nın bölgedeki kabiliyeti kısıtlandı

Ukrayna Özel Operasyon Kuvvetleri, düzenledikleri özel operasyon sonucu işgalci Rusya’nın Karadeniz’deki kabiliyetini sınırladı.

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2024 21:30
Haber Güncellenme Tarihi: 06.02.2024 22:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna’dan Karadeniz'de başarılı operasyon: Rusya’nın bölgedeki kabiliyeti kısıtlandı

Ukrayna Özel Operasyon Kuvvetleri, özel operasyon gerçekleştirerek Karadeniz’de işgalci Rus ordusu tarafından askeri amaçlarla kullanılan bir petrol platformunu havaya uçurdu.

Ukrayna istihbaratın edindiği bilgilere göre, Rusya 2014’te yasa dışı olarak ele geçirilen petrol platformlarından birine, insansız hava araçlarının çalışma kapasitesini artırmak amacıyla ekipman yerleştirdi. İlgili ekipman yardımıyla, işgalci Rus ordusu Ukrayna'nın güneyindeki kritik altyapıya saldırılar düzenledi.

Ayrıca işgalciler bu platforma deniz üstündeki araçları tespit eden Neva-B isimli radar istasyonunu yerleştirdi. Bu radar istasyonunun yardımıyla Ruslar Karadeniz’in kuzeybatı bölgesindeki durumu kontrol ediyordu.

RUSYA'YA AİT ÖNEMLİ TESİS PATLATILDI

Ukrayna Özel Operasyon Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, detaylı hazırlıkların ardından bir grup Ukraynalı askerin ilgili tesisi yok etme operasyonunu gerçekleştirdiğini aktarıldı. Platforma inen grubun patlayıcı döşedikten sonra güvenli bir mesafeye uzaklaşarak hedefi havaya uçurduğunu ayrıca Rus işgalcilere ait önemli ekipmanı ele geçirdiğini belirtildi.

Açıklamada, “Başarılı bir şekilde gerçekleştirilen operasyon sonucu, gemilerin Karadeniz'in kuzeybatısında daha güvenli hareket etmesi sağladı ve düşmanın bölgedeki kabiliyetleri sınırlandırıldı.” denildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.