SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'dan kesintiye uğrayan ABD yardımlarına alternatif plan

Ukrayna, Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen yardımların durması hâlinde IMF fonlarının alınmasını sağlayacak acil durum planı üzerinde çalışıyor.

Haber Giriş Tarihi: 10.02.2024 10:40
Haber Güncellenme Tarihi: 10.02.2024 10:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'dan kesintiye uğrayan ABD yardımlarına alternatif plan

Ukrayna, Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) gelen mali yardımın engellenmesi durumunda gerekli fonları elde etmek ve bütçe açığını kapatmaya yardımcı olmak adına alternatif plan geliştiriyor.

Bloomberg haber ajansının gündeme getirdiği habere göre plan; yurt içi tahvil satışlarının artırılması, vergilerin artırılması ve harcamaların kısılması gibi üç temel unsurdan oluşuyor. Ukraynalı yetkililerin, söz konusu planı Uluslararası Para Fonu (IMF) temsilcilerinin gelecek hafta Kıyiv’e yapacağı üç günlük ziyaret esnasında öne sürecekleri belirtildi.

MALİ PLAN OLMADAN IMF KREDİ SAĞLAMAZ KORKUSU

Haberde, “Ukrayna yükümlülüklerini yerine getirse de Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası, ABD fonlarının hâlâ bloke olması durumunda IMF Yönetim Kurulunun bir mali plan olmadan kredinin bir sonraki ödemesini onaylamama riskinin bulunduğuna inanıyor. IMF programı çerçevesinde Kıyiv'in bu yıl 5,3 milyar dolar alması planlanıyor" denildi.

UKRAYNA’DAN YEDEK EYLEM PLANI

Bloomberg'e açıklama yapan Ukrayna Merkez Bankası, dış yardımın kesilmesi durumunda IMF ile bir "eylem planı" görüşmeyi teklif ettiklerini aktardı. Öte yandan açıklamada, Merkez Bankasının yardımların "önümüzdeki aylarda" devam etmesini beklediği ve IMF'nin de bu görüşü paylaştığı belirtildi.

ABD’DEKİ GÖÇ POLİTİKASI KONUSUNDAKİ ANLAŞMAZLIKLAR NEDENİYLE YARDIMLAR ASKIYA ALINDI

Cumhuriyetçilerin daha sıkı göç politikaları yönündeki talepleri nedeniyle, 6 Aralık 2023'te Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a yapılan yaklaşık 106 milyar dolarlık yardımın finansmanına yönelik bir yasa tasarısı ABD Senatosunda usule ilişkin bir oylamadan geçememişti. Bundan dolayı ABD, Ukrayna’ya sağladığı askerî desteği durdurmak zorunda kalmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.