SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna, kirli Sovyet mirasından kurtuluyor: Ana Vatan Anıtı'nın kaldırılması süreci

Ukrayna'nın başkenti Kıyiv'de bulunan Ana Vatan Anıtı'nın kalkanında yer alan SSCB armasının, Ukrayna devlet arması olan Üç Dişli Mızrak ile değiştirilmesi süreci başladı.

Haber Giriş Tarihi: 31.07.2023 17:27
Haber Güncellenme Tarihi: 01.08.2023 10:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna, kirli Sovyet mirasından kurtuluyor: Ana Vatan Anıtı'nın kaldırılması süreci

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik topyekun işgal girişiminin başladığı 24 Şubat 2022 tarihinden beri Ukrayna’da, Rus ve Sovyet etkisinden arındırma süreci tüm hızıyla devam ediyor.

ARMANIN DEĞİŞTİRİLMESİ ÇALIŞMALARI, 30 TEMMUZ'DA BAŞLADI

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de bulunan Ana Vatan Anıtı’ndaki kadın figürünün kullanıldığı kalkandaki Sovyetler Birliği devlet ambleminin kaldırılmasına 30 Temmuz’da başlandı. Kalkanda bulunan SSCB arması, Ukrayna devlet arması olan "Üç Dişli Mızrak" ile değiştirilecek.

SOVYET ARMASININ KALDIRILMA HAZIRLIKLARI DAHA ERKEN BAŞLAMIŞTI

Kalkanda bulunan çekiç ve orak dahil SSCB devlet armasını sembolize eden ilk unsurlar çoktan kaldırıldı. Sovyet sembollerini kaldırma süreci hafta boyunca sürdürüldü. Sovyet armasını kaldırma hazırlıkları ise daha erken başlamıştı.

ARMANIN DEĞİŞİMİ, 24 AĞUSTOS'TA UKRAYNA'NIN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ'NDE YAPILACAK

SSCB arması, Ukrayna'nın ulusal sembollerinden biri olan Üç Dişli Mızrak ile değiştirilecek. Değişimin Ukrayna'nın Bağımsızlık Günü olan 24 Ağustos'ta tamamlanması planlanıyor.

UKRAYNA'DA, SOVYETLER BİRLİĞİ'NİN UKRAYNA HALKINA ZULMEDEN YÖNETİCİLERİNİN ANITLARI DA YER ALIYOR

Sadece Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de Rus ve Sovyet baskısı döneminden kalma çeşitli anıtlar ve heykellerin de dahil olduğu 300’den fazla sokak ve yer adı bulunuyor. Sadece yazarlar ve kültürel şahsiyetler değil Rus emperyalizmine hizmet eden yöneticiler ve Ukrayna halkına karşı soykırım işleyen yöneticiler de yer alıyor.

ANA VATAN ANITI'NIN İNŞAATI, 1981'DE TAMAMLANDI

Ana Vatan Anıtı'nın inşaatı, 1981 yılında Kıyiv’de İkinci Dünya Savaşı'nda Ukrayna Ulusal Tarih Müzesi arazisinde tamamlandı. Anıt, 102 metre yüksekliğinde ve yaklaşık 500 ton ağırlığındadır. Kalkan tek başına 12'ye 8 metre boyutlarındadır.

ANA VATAN ANITI YERİNE "ANA UKRAYNA ANITI" ÖNERİSİ

Ukrayna’da 2022 yılında yapılan bir ankete göre, ankete katılanların yüzde 85'i Sovyet devlet ambleminin değiştirilmesinden yanaydı. Ukrayna Ulusal Tarih Müzesi Müdürü Yuri Savçuk, 29 Temmuz’da yaptığı açıklamada, kurumun resmi olarak "Ana Ukrayna" ismiyle yeniden adlandırılmasını önerdiğini söylemişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.