SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna: Rusya’nın nükleer terörü tüm dünyayı tehdit ediyor

Ukrayna'nın Viyana'daki Temsilci Yardımcısı Nataliya Kostenko, nükleer silahların kontrolü alanındaki en önemli uluslararası anlaşmalardan birini baltalayan Rusya’nın, küstah bir şekilde tüm uluslararası topluluğa meydan okuduğunu belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2023 09:39
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2023 10:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna: Rusya’nın nükleer terörü tüm dünyayı tehdit ediyor

Ukrayna'nın Viyana'daki Uluslararası Kuruluşlar Temsilci Yardımcısı Nataliya Kostenko, işgalci Rusya’nın nükleer terörünün tüm dünyayı tehdit ettiğini ifade etti.

Viyana’da dün düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Güvenlik İşbirliği Forumu toplantısında konuşan Ukrayna'nın Viyana'daki Uluslararası Kuruluşlar Temsilcisi Yardımcısı Nataliya Kostenko, “Rusya’nın nükleer terörü tüm dünyayı tehdit ediyor. Rusya, uluslararası hukukun normlarını kaba bir şekilde ihlal ediyor ayrıca nükleer ve radyasyon güvenliği normlarını baltalıyor.” dedi.

İŞGALCİLER ZAPORİJJYA NÜKLEER SANTRALİ ASKERLEŞTİRMEYE DEVAM EDİYOR

Ukrayna temsilcisi, Rus işgal güçlerinin, askeri teçhizat ve asker yerleştirerek Zaporijjya Nükleer Santralini ve etrafındaki bölgeye askerileştirmeyi sürdürdüğüne, Rusya’nın ateşleyici kamikaze SİHA’larının, Güney Ukrayna (PivdennoUkrayinska) Nükleer Santraline çok yakın mesafeden geçtiğine dikkat çekti. Kostenko, Rusya’nın sorumsuz eylemlerinin benzeri görülmemiş bir felakete neden olabileceğini vurguladı.

"RUSYA, KÜSTAH BİR ŞEKİLDE ULUSLARARASI TOPLUMA MEYDAN OKUYOR

Rusya’nın mevcut nükleer silahsızlanma ve nükleer silahların yayılmasının önlenme mimarisini kasıtlı olarak yok etmeye sürdürdüğünü belirten Ukrayna temsilcisi, “Rusya’nın dün açıkladığı Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Antlaşması'na (START-3) katılımını askıya alma kararı saldırgan devletin sıradaki provokasyon eylemi. Nükleer silahların kontrolü alanındaki en önemli uluslararası anlaşmalardan birini baltalayan Rusya, küstah bir şekilde tüm uluslararası toplumuna meydan okudu, şiddet içeren doğasını bir kez daha kanıtladı ayrıca uluslararası barış ve güvenliği yok etmeye yönelik saldırgan niyetlerini gösterdi.” ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.