SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna: Rusya ve Belarus'tan sporcuların uluslararası yarışmalara katılması yasaklanmalı

Ukrayna Parlamentosu, uluslararası topluma, Rusya ve Belarus'tan sporcuların uluslararası yarışmalara katılmasını yasaklama çağrısı yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 07.02.2023 12:29
Haber Güncellenme Tarihi: 07.02.2023 14:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna: Rusya ve Belarus'tan sporcuların uluslararası yarışmalara katılması yasaklanmalı

Ukrayna Parlamentosu, dünya ülkelerinin parlamentolarına, Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve ulusal olimpiyat komitelerine ve ayrıca uluslararası spor federasyonlarına, Rusya ve Belarus'tan sporculara olimpiyat yasağı getirilmesi için çağrı yaptı.

Ukrayna Parlamentosu, bu sporcuların uluslararası yarışmalara katılmasını yasaklamak için çağrı metnini içeren karar tasarısını kabul etti. İlgili karar tasarısına, 324 milletvekili destek verdi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesinin, Rusya ve Belarus'tan sporcuların, 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları'na "tarafsız sporcu" unvanıyla katılmasına izin verme teklifini eleştiren kararda şu ifadeler kullanıldı:

“Rusya’nın 24 Şubat 2022'de topyekun bir işgal başlatmasıyla birlikte ‘spor siyasetin ötesinde’ sloganı var olma hakkını kaybetti. Olimpiyat şampiyonları ve Olimpiyat Oyunlarının madalya sahipleri olan sporcular dahil Rus ve Belaruslu sporcular Ukrayna'ya karşı savaşı onaylıyor.  Z geçit törenlerine açıkça katılıyor veya savaşı kınama cesaretini göstermeyerek, ilgisiz kalarak Ukrayna halkına yönelik şiddete, cinayetlere ve soykırıma destek veriyorlar.”

Belgede Rusya ve Belarus’un sporcularını ideolojik silah olarak kullanabileceği ileri sürülerek, Ukrayna’ya karşı başlatılan savaşın devam ettiği sürece Rus ve Belaruslu sporcuların uluslararası yarışmalara kabul edilmesinin, "söz konusu savaşa açık bir destek ve saldırganı yatıştırma girişimi olduğu" vurgulandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.