SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna sözde seçim öncesinde işgal altındaki vatandaşlarına seslendi

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rus işgali altındaki Kırım, Herson, Zaporijjya, Donetsk ve Lugansk bölgelerinde düzenlenen sözde seçimin yasa dışı ve geçersiz olduğunu vurgulayarak işgal altında yaşayan Ukrayna vatandaşlarına sözde seçime katılmama çağrısı yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 14.03.2024 20:50
Haber Güncellenme Tarihi: 15.03.2024 04:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna sözde seçim öncesinde işgal altındaki vatandaşlarına seslendi

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, geçici olarak işgal altında bulunan Kırım, Herson, Zaporijjya, Donetsk ve Lugansk bölgelerinde yapılacak Rusya devlet başkanlığı seçiminin yasa dışı olduğunu belirterek, uluslararası topluma işgal altındaki bölgelere gözlemci göndermeme çağrısında bulundu. Bakanlık ayrıca, basını sahte oylamayı seçim olarak adlandırmamaya davet etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından 14 Mart 2024 tarihinde yayımlanan yazılı açıklamada, işgalci Rusya tarafından işgal altındaki Ukrayna bölgelerinde düzenlenen devlet başkanlığı seçiminin yasa dışı olduğu vurgulanarak, “Geçici olarak işgal altında bulunan bölgelerde yaşayan veya Rusya Federasyonu topraklarına zorla yerleştirilen milyonlarca Ukrayna vatandaşının sözde seçimlere zorla katılması da yasa dışıdır.” denildi.

UKRAYNA VATANDAŞLARINA ÇAĞRI

İşgal altındaki topraklarda yaşayan insanları sözde seçimlere katılmamaya davet eden Bakanlık ayrıca, "Kendi güvenliğiniz açısından ve Rus yetkililerin provokasyon eğilimlerini göz önünde bulundurarak, sizi, oylama günlerinde Rusya Federasyonu işgal güçlerinin askeri tesisleri ve ‘oy kullanma merkezleri’ yakınında oluşan insan kalabalıklarından kaçınmaya çağırıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

"KREMLİN'İN BİR BAŞKA SAÇMALIĞI"

Bununla birlikte Bakanlık, "Ukrayna, yabancı ülkelere ve uluslararası kuruluşlara, Kremlin'in özellikle Ukrayna'nın egemen topraklarında düzenlediği ve başkanlık seçimi olarak sunduğu bir başka saçmalığına katılmak üzere uluslararası gözlemci göndermemeleri ve bu sözde seçimlerinin sonuçlarını tanımama çağrısında bulunuyor. Ayrıca Ukrayna mevzuatını ihlal eden tüm kişilerin adalet önüne çıkarılacağı konusunda uyarıyor.” açıklamasında bulundu.

Bakanlık ayrıca uluslararası medyaya ve tanınmış kişilere, Kremlin’in düzenlediği sahte oylamayı seçim olarak adlandırmama çağrısında bulundu.

RUSYA’DA BAŞKANLIK SEÇİMLERİ

Rusya'da halk 15-17 Mart tarihlerinde kurmaca devlet başkanlığı seçimleri için sandık başına gidecek. 

1999'dan bu yana devlet başkanı ya da başbakan olarak iktidarda olan Vladimir Putin'in 6 yıllık yeni dönemi kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Putin, 15-17 Mart tarihleri arasında yapılacak seçimi kazanması halinde, Kremlin'de en az 2030 yılına kadar iktidarda kalacak ki, bu da 18. yüzyılda Katerina'dan bu yana herhangi bir Rus liderden daha uzun bir süre olacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.