SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna ve Romanya, Tuna-Karadeniz kanalıyla ilgili 20 yıldır süren anlaşmazlığı çözdü

Ukrayna ve Romanya arasında Tuna- Karadeniz Derin Deniz Navigasyon Rotası’nın inşası konusunda uzun zamandır devam anlaşmazlık çözüldü.

Haber Giriş Tarihi: 17.12.2023 11:07
Haber Güncellenme Tarihi: 17.12.2023 13:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna ve Romanya, Tuna-Karadeniz kanalıyla ilgili 20 yıldır süren anlaşmazlığı çözdü

Ukrayna ve Romanya arasında  Tuna- Karadeniz Derin Deniz Navigasyon Rotası’nın inşası konusunda uzun zamandır devam anlaşmazlık çözüldü. Bükreş, Kıyiv'in bu rotayı ihlal ettiğini öne sürdü. Ukrayna Çevre Bakanı Ruslan Strilets ise 16 Aralık'ta çevre standartlarını duyurdu.

İki ülke arasındaki anlaşmazlığın çözümüne Sınıraşan Bağlamda Çevresel Etki Değerlendirmesi Sözleşmesi'nin (Espoo Sözleşmesi) Cenevre'deki 9. Toplantısında karar verildi. Strilets konuya ilişkin "Projeyi Sözleşmenin gerekliliklerine uygun hale getirmek için görevimizi yaptık ve uzun bir yolculuğun üstesinden geldik. Ukrayna, komşularıyla iyi ilişkilere ve uluslararası hukuka uygunluğa değer veriyor. Geçmişteki hataları düzeltmek için ortak bir dil istiyoruz ve bulabiliriz" açıklamasında bulundu. Strilets, mevkidaşı Mircea Fechet'e bu anlaşmazlığı bitiren tarihi kararın alınmasındaki çabalarından dolayı teşekkürlerini dile getirdi.

İki ülke arasındaki anlaşmazlık, Ukrayna’nın çoğunlukla Romanya-Ukrayna sınırına denk gelen bir rota boyunca kanal inşatına başladığı 2004 yılından bugüne devam ediyordu. Avrupa ve Romanya  projeyi çevresel etkisi açısından eleştiriyordu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.