SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukraynalı pilotlar F-16 eğitimini bu yaz tamamlayacak

Arizona Ulusal Muhafızları Sözcüsü Erin Hannigan, 2 grup halindeki Ukraynalı pilotların F-16 eğitiminin mayıs ve ağustos ayında biteceğini aktardı.

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2024 11:20
Haber Güncellenme Tarihi: 21.02.2024 12:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukraynalı pilotlar F-16 eğitimini bu yaz tamamlayacak

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından Ukrayna'ya tedarik edilmesi beklenen F-16 savaş uçaklarına yönelik eğitimler devam ediyor. Ukraynalı pilotların ABD'de aldığı F-16 eğitimi 2024 yılı yaz ayı başında sona erecek. 

Arizona Ulusal Muhafızları, toplamda 4 Ukraynalı pilottan oluşan eğitimin 2024'ün yazına kadar biteceğini bildirdi. Ekim 2023'te Tucson'daki 162. Avcı Kanadında eğitime başlayan Ukraynalı pilotlar ilk olarak İngilizce eğitiminden geçmişti.

EĞİTİM MAYIS VE AĞUSTOS AYINDA TAMAMLANACAK

Arizona Ulusal Muhafız Sözcüsü Erin Hannigan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ekim ayında eğitime başlayan grubun mayıs, ocak ayında eğitime başlayan ikinci grubun ise ağustos ayına kadar eğitimi tamamlayabileceğini öngördüğünü söyledi. 

Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Dairesi Başkanı Kirill Budanov, F-16 eğitiminin bu yılın bahar ayında sona ermesini beklediğini ifade etmişti. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Hava Kuvvetleri Sözcüsü Yuri Ignat ise F-16 savaş uçaklarının altyapı hazırlığının çok önemli olduğunu kaydetmişti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.