SON DAKİKA
Hava Durumu

UNESCO, Ulusal Odesa Sanat Müzesi'ndeki Rus saldırısını kınadı

UNESCO, Kültürel Miras Listesi'nde yer alan Ukrayna Ulusal Odesa Sanat Müzesi'nin Rus saldırıları yüzünden hasar görmesini şiddetle kınadı.

Haber Giriş Tarihi: 07.11.2023 15:58
Haber Güncellenme Tarihi: 07.11.2023 16:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
UNESCO, Ulusal Odesa Sanat Müzesi'ndeki Rus saldırısını kınadı

İşgalci Rusya, 6 Kasım 2023 gecesi Ukrayna'nın güneyindeki Odesa kentini hedef alarak, İHA ile hava saldırısı düzenledi. 8 kişinin yaralanmasına ve tahıl yüklü gemilerin hasar görmesine neden olan saldırıda aynı zamanda UNESCO'nun (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu) Kültürel Miras Listesi'nde yer alan sanat müzesi de zarar gördü.

UNESCO, SANAT MÜZESİNİN VURULMASINI KINADI

Ağır hasar alan Ulusal Odesa Sanat Müzesi'nin camlarının ve kapılarının kırılması tepki çekti. Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, 19. yüzyıldan kalan sanat müzesinin vurulması nedeniyle işgalcilere karşı derin bir öfke duyduğunu belirtti. UNESCO ise saldırıyı şiddetle kınadığını ve kültürel alanların korunması gerektiğini vurguladı. 

Odesa Bölgesi Askeri İdare Başkanı Oleg Kiper, müzede çok sayıda koleksiyonun zarar gördüğünü ifade etti. Aynı bölgede yaşayan sivillerden biri, "Beş pencereden hiçbiri kalmadı" diyerek, müzenin aldığı hasarı yineledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.