SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesinden Kırım’ın işgalinin 10. yılında özel etkinlik

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesi, Kırım’ın işgalinin 10. yılında özel bir etkinlik gerçekleştirdi. Etkinlikte Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun eşi Safinar Cemileva Kırım’da 10 yıldır devam eden baskıları anlattı.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2024 08:30
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2024 19:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesinden Kırım’ın işgalinin 10. yılında özel etkinlik

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesi, Kırım’ın işgalinin 10. yıldönümü nedeniyle özel bir etkinlik düzenledi. Başta Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun eşi Safinar Cemileva olmak üzere etkinlikte konuşan konuşmacılar 10. yıldır Rus işgali altındaki Kırım’da yaşayan Kırım Tatar halkının durumunu anlattı.

Üsküdar’daki Adile Sultan Kasrı Öğretmenevinde 25 Şubat’ta düzenlenen etkinliğe; Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun eşi Safinar Cemileva, Türkiye Büyük Millet Meclisi 27. dönem milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskıy, Moldova İstanbul Başkonsolosu Sergiu Gurduza, Türkiye’nin eski Kıyiv Büyükelçisi Ali Bilge Cankorel (2001-2005), Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu Ticari Ataşesi Ventseslav Petrov, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Üyesi Gülnara Bekirova, Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Kırım Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesi Başkanı Şebnem Sözen, Kırım Derneği Gebze Şubesi Başkanı Nermin Ekim, TURKSİD Başkanı Ertan Baştuhan, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, Emel Kırım Vakfı Başkan Yardımcısı Nurten Bay, Ukrayna'nın Bursa Fahri Konsolosu Görkem Şehsuvar, Ukrayna Dayanışma Derneği Başkanı Tetyana Fecan-Baştepe, Giresunlu Hekimler ve Sağlık Çalışanları Derneği Başkanı Doç.Dr Sabahattin Destek, İş insanı Ziya Uzel, Türk Emekliler Sendikası Başkanı Erol Güler, çok sayıda STK temsilcileri ve diasporadan diğer isimler katıldı.

Etkinlik saygı duruşu ve daha sonra Türkiye, Ukrayna ve Kırım Tatar milli marşlarının okunması ile başladı.

Ardından Kırım Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesi Başkanı Şebnem Sözen açılış konuşmasını yaptı. Kırım Tatar diasporasının halkın gelenek ve göreneklerini yaşatmaya devam ettiğini ve Kırım’daki soydaşlarının sesi olduğunu kaydederek, “2014  yılında Rusya’nın Kırım’ı haksız ve hukuksuz işgalinin üzerinden 10 yıl geçti. Bu 10 yıl pek çok acı ve zulmü beraberinde getirdi. Bugün sizlere Kırım’ın işgali sürecinde yaşananları Kırım’ın güçlü kadınlarının dilinden anlatmak istedik.” dedi.

"VATANIMIZDAKİ KARDEŞLERİMİZİ HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYACAĞIZ"

Rusya Kırım’ı işgal ettikten sonra binlerce Kırım Tatarının vatanını terk etmek zorunda kaldığına dikkat çeken Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, “Fakat Kırım Tatar halkı vatanları ile olan bağı devam ettiriyorlar ve devam ettirecekler. Vatanımızdaki kardeşlerimizi hiçbir zaman unutmayacağız ve bu bağımızı güçlendirerek devam ettireceğiz. İnşallah Kırım Tatarlarının geleceği parlak olacak. Türkiye Ukrayna arasındaki dostluğu güçlendirilmesi bizim politikamızdır. Ve iki ülke arasındaki dostluğun güçlendirilmesi konusunda Kırım Tatarları vazifelerini yapacaklar.” ifadelerini kullandı.

"KIRIM'DA KIRIM TATARLARI EN ÇOK BASKI GÖRENLERDİR"

İşgalci Rusya’nın 10 yıl önce Kırım Yarımadası’nı işgal ederek Ukrayna’ya karşı savaş başlattığını vurgulayan Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskıy, “Geçici olarak işgal edilen Kırım’da yerli halk olan Kırım Tatarları en çok zulüm gören ve baskı görenlerdir. Şu anda Kırım'da alıkonulan veya halihazırda Rusya Federasyonu'na nakledilen 200’den fazla siyasi mahkumun olduğu biliniyor. Bunlardan 123'ü Kırım Tatarıdır. Bunların çoğu, uluslararası insancıl hukukun tüm normlarını ihlal ederek gözaltına alınan insanlardır. Nasıl ki Bolşevik yetkililer, 23 Şubat'ta Kırım Tatar halkıyla birlikte ölümünün acı yıldönümünü andığımız, tartışmasız kahraman Numan Çelebicihan'ı öldürüp naaşını denize atmışsa, bugün de ne yazık ki işgalciler, Ukrayna Kırım'ın yerli halklarını aynı acımasız yöntemler ile yok etmeye devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Rus işgal güçlerinin Ukrayna’da on binlerce savaş suçuna imza attığını belirten büyükelçi, “Bu tür suçlarda zaman aşımı yoktur. Rus savaş suçluları tutuklanmalı ve uluslararası adalet önüne çıkarılmalıdır. Ukrayna halkının kahramanca direnişi, Rusya Federasyonu'nun emperyal emellerini ve Ukrayna'yı Avrupa'dan ayırma planlarını geçersiz kıldı. Rusya'nın Ukrayna'yı dünya haritasından silme ve Ukrayna kimliğini yok etme niyeti başarısız oldu. Evet cephede durum artık zor, ortaklarımızdan  askeri ve ekonomik desteğe  ihtiyacımız var. Önümüzde sıkı çalışma, ter, kan ve gözyaşı var. Ama hiç şüphemiz yok ki bu aynı zamanda bizim Zaferimizdir! Kesinlikle kazanacağız. Çünkü iyilik her zaman kazanır, ışık da her karanlığı yok eder. Kırım kesinlikle Ukrayna'ya dönecek ve adalet yeniden sağlanacak. Çünkü iki bayrak bir devlet.” dedi.

KIRIM TATAR KADINLARI VATANLARINDAKİ BASKILARI ANLATTI

Daha sonra Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun eşi Safinar Cemileva, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Üyesi Gülnara Bekirova, Orkapı Kırım Tatar Bölge Başkanı Saniye Ametova, Emel Kırım Vakfı Başkan Yardımcısı Nurten Bay, Kırım’dakı durumu ve Rus işgal güçlerinin Kırım Tatarlarına karşı yürüttüğü baskı ve sindirme politikasını anlattı.

"KIRIM TATARLARI VATANDA KORKU İÇİNDE YAŞIYORLAR"

İşgalcilerin keyfi aramaları, tutuklamaları, insan kaçırmaları, işkence ve cinayetleri anlatan Safinar Cemileva, “Kırım Tatarları vatanında korku içinde yaşıyor. Bir kısmı Kırım’ı terk ederek yabancı ülkelere yerleştiler ve vatanlarına dönebilecekleri anı bekliyorlar. Kırım’da kalanlar bu işgalciler bizim başımıza ne dertler açacak diye düşünerek korku içinde yaşıyorlar… Rus saldırganlığı nedeniyle o kadar çok kan döküldü ki deryalar doldu taştı. Rusya’nın işlediği suçları anlatmak için daha çok kitap yazılacak ve film çekilecektir. Tüm bunlar bir kişinin emriyle yapılıyor. İşgalci Rusya durdurulmalıdır. Onları durdurmazsak bu savaş diğer devletlere de yayılacak.” dedi.

Etkinlikte Ahıska Türkü kökenli Ukraynalı sanatçı Sevda Mametova “Plıve Kaça” isimli Ukrayna şarkısını icra etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.