SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Derneği Konya Şubesinden Eskişehir'e davet!

Kırım Derneği Konya Şube Başkanı Mustafa Sırrı Demirel, 18 Mayıs 2024 tarihinde Eskişehir'de gerçekleşecek olan Büyük Anma Yürüyüşü için çağrıda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 16.05.2024 17:00
Haber Güncellenme Tarihi: 16.05.2024 17:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Derneği Konya Şubesinden Eskişehir'e davet!

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) döneminde 18 Mayıs 1944 tarihinde vatanlarından sürgün edilen Kırım Tatarlarının acısı dinmiyor. 80. yıl dönümünde Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı şehitleri bu sene Türkiye'deki Eskişehir kentinde yapılacak olan Büyük Yürüyüş ve anma mitingiyle ile anılacak. 

KIRIM DERNEĞİ KONYA ŞUBESİNDEN ESKİŞEHİR'E DAVET!

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Konya Şube Başkanı Mustafa Sırrı Demirel, 18 Mayıs 2024 tarihinde Eskişehir'de gerçekleşecek olan Büyük Yürüyüş için çağrıda bulundu. Demirel, mayıs ayının matem ve soykırım ayı olduğunun altını çizerek, "18 Mayıs bizim için balaların (çocukların) atasız, ataların balasız kaldığı gündür" dedi. Bütün halkı Eskişehir'e davet eden Demirel çağrısında şu ifadelere yer verdi:

"Kırım Tatar sürgünün devam ettiği şu günlerde 'Ben Tatarım' diyen veya 'Ben Tatarları seviyorum" diyen tüm Türk milletine buradan duyuruyorum. 18 Mayıs 2024 Cumartesi günü sizi Eskişehir'e davet ediyorum. Eskişehir'de on binlerle, yüz binlerle yürüyüş yapacağız. Daha sonra yapılacak olan konuşmalarla bu mitingi tüm dünyaya duyuracağız, ses getireceğiz. Bizleri yalnız bırakmayın"

Demirel, Konya'dan ücretsiz olarak araçların kalkacağını da ifadelerine ekledi.

BÜYÜK ANMA YÜRÜYÜŞÜ

Kırım Tatar Teşkilatları Platformuna bağlı teşkilâtların 9 Mart 2024 tarihinde aldığı karar neticesinde bu sene 80. yılı olan 18 Mayıs Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı Eskişehir'de anılacak.  Türkiye'nin dört bir yanında yaşayan Kırım Tatarları, 18 Mayıs 2024 Cumartesi günü Eskişehir'de yapılacak olan "Büyük Anma Yürüyüşü"nde bir araya gelecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.