SON DAKİKA
Hava Durumu

"Rusya ve Çin'in yakınlığı savaştan daha tehlikeli"

Eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, "Rusya ve Çin ittifakının oluşumu, Batı ülkeleri için Ukrayna'daki çatışmadan daha ciddi sorun teşkil ediyor" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 22.03.2023 15:39
Haber Güncellenme Tarihi: 22.03.2023 16:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Rusya ve Çin'in yakınlığı savaştan daha tehlikeli"

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı topyekun işgal girişimi ve saldırı nedeniyle bir çok devlet, Rusya'ya ambargo uyguladı. Bununla birlikte Çin ve Rusya arasındaki ilişki gittikçe derinleşti. Konuyla ilgili eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton The Telegraph gazetesine verdiği röportajda, "Rusya ve Çin ittifakının oluşumu, Batı ülkeleri için Ukrayna'daki çatışmadan daha ciddi sorun teşkil ediyor"  ifadelerini kullandı.

"ÇİN BİR BÜTÜN OLARAK BATI İÇİN VAROLUŞSAL BİR TEHDİT"

Bolton hem ekonomik hem askeri açıdan büyüyen Çin tehdine dikkat çekti. Ayrıca Çin yönetiminin Batı ülklerine tehdik oluşturduğunu vurgulayan Bolton, "Çin hem nükleer hem de konvansiyonel alanlarda bir tehdit haline gelirken, Batı mevcut caydırıcılık kavramını yeniden düşünmeye başlamalıdır. Çin'in bir bütün olarak Batı için varoluşsal bir tehdit oluşturduğuna dikkat etmeliyiz" ifadelerini kullandı.

"BM, UKRAYNA KONUSUNDA İŞLEVSİZ KALDI"

Öte yandan Bolton, Çin'in Ukrayna Savaşı'nın başından beri Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı işgal girişimini desteklediğini belirtti. Ayrıca Rusya'ya silah üretimi için gerekli bileşenleri sağlamanın yanı sıra Çin'den mali destek sağlandığna dikkat çekti. Ayrıca BM'nin Ukrayna konusunda işlevsiz kaldığını vurgulayan Bolton, "BM'nin siyasi karar alma organları esasen bir süredir işlevsiz. Bu özellikle Güvenlik Konseyi için geçerli. BM'nin, kendisinden önceki Milletler Cemiyeti gibi, barış ve güvenliğe yönelik tehditlere karışı net bir şekilde fikri ortaya koymadı" ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.