SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD'de Çinli bilgisayar korsanı örgüt çökertildi

ABD'de yaklaşan başkanlık seçimlerine karşı dış müdahale olmaması amacıyla büyük bir operasyon başlatıldı. Bu kapsamda Çinli bilgisayar korsanlığı ağı Volt Typhoon çökertildi.

Haber Giriş Tarihi: 31.01.2024 14:08
Haber Güncellenme Tarihi: 31.01.2024 16:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD'de Çinli bilgisayar korsanı örgüt çökertildi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Adalet Bakanlığı ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI), ülkede yaklaşan başkanlık seçimlerine yönelik olası dış müdahalelere karşı büyük bir operasyon başlattı. Bu kapsamda Çinli bilgisayar korsanlık ağı Volt Typhoon çökertildi. Bakanlık ve FBI'ın ortaklaşa yürüttüğü operasyon, korsan saldırıların merkezinde yer alan Volt Typhoon'a bağlı unsurları uzaktan devre dışı bıraktı.

ÇİN İSTİHBARATINA ÇALIŞAN VOLT TYPHOON NEDİR?

İki Batılı güvenlik yetkilisi ve konu hakkında bilgi sahibi bir kişinin Reuters haber ajansına verdiği bilgiye göre Çin devleti tarafından desteklenen Volt Typhoon grubu ilk olarak Mayıs 2023'te ortaya çıktı. Çin istihbaratına çalıştığı anlaşılan korsan grubunun saldırılarının yaygınlaşması, Beyaz Saray'ın yanı sıra çeşitli telekomünikasyon ve bulut bilişim şirketlerinin de bulunduğu özel teknoloji endüstrisini alarma geçirdi.

İNTERNETE BAĞLI GÜVENLİK KAMERALARINI BİLE İZLİYORLAR

İstihbarat yetkilileri Volt Typhoon'u, deniz limanları, internet servis sağlayıcıları ve kamu hizmetleri de dahil olmak üzere Batı'nın kritik altyapısını tehlikeye atmaya yönelik daha büyük bir çabanın parçası olarak görüyor. Reuters'a konuşan güvenlik araştırmacılarına göre grup, dünya çapında yönlendiriciler, modemler ve hatta internete bağlı güvenlik kameraları gibi savunmasız dijital cihazların kontrolünü ele geçirerek asıl daha hassas hedeflere yönelmeyi ve bu saldırıları gizlemek için kullanmayı planlıyor. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.