SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD ile Ukrayna arasında yeni güvenlik anlaşması!

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenskiy) ve ABD Başkanı Joe Biden, 13 Haziran'da İtalya'da 10 yıllık yeni güvenlik anlaşmasını imzaladı.

Haber Giriş Tarihi: 14.06.2024 10:24
Haber Güncellenme Tarihi: 14.06.2024 10:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD ile Ukrayna arasında yeni güvenlik anlaşması!

İtalya'da bir araya gelen G7 Grubu liderleri, 15 Haziran 2024 tarihine kadar devam edecek olan zirvede Rus saldırıları altındaki Ukrayna başta olmak üzere küresel ve güncel konuları masaya yatırıyor. 13 Haziran'da başlayan zirvenin ilk gününde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Ukrayna arasında yeni güvenlik anlaşması imzalandı.

İtalya'nın Fasano bölgesinde G7 Liderler Zirvesi marjında bir araya gelen ABD Başkanı Joe Biden ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, iki ülke arasında arasında 10 yıllık savunma iş birliği anlaşmasına imza attı. Liderler, anlaşmanın hem NATO'nun güvenliği hem de Ukrayna'nın savunma zemini için önemine vurgu yaptı.

ABD UKRAYNA'YA ASKER GÖNDERMEYECEK

ABD Başkanı Biden, anlaşmayla ilgili konuşmasında, "Bizim amacımız, Ukrayna'nın savunma ve caydırıcılık kapasitesini uzun vadede artırmaktır. Ukrayna'nın gelecekteki saldırganlıklara karşı kendi kendini savunma yeteneğine kavuşmuş olmasını istiyoruz." değerlendirmesini yaptı. Biden, ABD'nın Ukrayna'ya asker göndermeyeceğini belirterek, silah, mühimmat ve diğer desteklerle yardım edeceklerini ifade etti.

ABD Başkanı, Zelenskıy ile imzaladıkları savunma anlaşmasının bir barış taahhüdü olduğunu ve bunun Birleşmiş Milletler (BM) Anlaşması'na ve ülkelerin egemenliği ilkesine uygun olduğunu kaydetti.

Rusya'nın saldırganlığına karşı Ukrayna'ya destek vermeye devam edeceklerinin altını çien Biden, Moskova'ya yönelik yeni bir yaptırım paketi duyurduklarını ve bu yöndeki adımlarına devam edeceklerini ifade etti.

ZELENSKIY'DAN ABD'YE TEŞEKKÜR

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy de söz konusu anlaşma dolayısıyla ABD'ye teşekkür ederek, bu anlaşmayla birlikte iki ülke arasındaki savunma iş birliğinin daha derinlikli ve nitelikli bir hale geleceğini söyledi.

İtalya'da yapılan G7 Liderler Zirvesi'nde, Rusya Merkez Bankası'nın dondurulmuş varlıklarının faiz gelirlerini teminat olarak kullanarak, 2024 sonuna kadar Ukrayna'ya 50 milyar dolar kredi verilmesi yönünde bir karar alınmıştı.

Rusya'nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna'ya yönelik olarak topyekûn saldırı ve işgal girişimi başlatmasından bu yana Batı ülkeleri yaklaşık 300 milyar dolarlık Rus varlığını dondurdu. Bu tutarın yaklaşık 200 milyar doları Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde bulunuyor.

Dondurulan varlıklar, her yıl milyarlarca dolar faiz geliri sağlıyor. Başta ABD olmak üzere G7 ülkeleri, bu geliri Ukrayna'yı desteklemek için kullanmak istiyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.