SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD’nin Doğu Akdeniz’deki gemisi geri dönüyor

Amerika Birleşik Devletleri, İsrail’e destek için Doğu Akdeniz’e gönderdiği USS Gerald R. Ford uçak gemisinin geri döneceğini duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 02.01.2024 16:50
Haber Güncellenme Tarihi: 02.01.2024 16:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD’nin Doğu Akdeniz’deki gemisi geri dönüyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İsrail-Hamas çatışmasının başlamasının ardından Doğu Akdeniz’e USS Gerald R. Ford uçak gemisini gönderdi. ABD 6. Filosu, 1 Ocak’ta Ford’un önümüzdeki günlerde Doğu Akdeniz’den ayrılacağını açıkladı. 

Ford ve ona eşlik eden savaş gemileri Doğu Akdeniz’den ayrıldıktan sonra amfibi saldırı gemisi olan USS Bataan ve ona eşlik eden savaş gemileri USS Mesa Verde ve USS Carter Hall gemileri göreve devam edecek. Bu üç geminin Kızıldeniz’den Doğu Akdeniz’e ilerlediği kaydedildi.

Savaş gemisi Ford görev süreci boyunca gelen balistik füzeleri ve Husi kontrolündeki Yemen'den atılan saldırı dronlarını engelledi.

ABD İSRAİL'E GEMİ GÖNDERDİ!

ABD, İsrail-Hamas arasında 7 Ekim 2023 tarihinde başlayan çatışma neticesinde bölgeye destek amacıyla iki adet savaş gemisi göndermişti. ABD'nin İsrail'e destek adımı birçok ülke tarafından tepkiyle karşılanırken Türkiye de Doğu Akdeniz'de harekete geçmişti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'ye sert tepki göstererek, "Şimdi ne diyorlar ABD uçak gemisi gönderiyor. E Bay Amerika. Amerika nere? İsrail Filistin nere... Ne işin var senin orada! Amerika gibi bir ülkeye barışa tesis mi yakışır, yoksa oraya benzinle körükle gitmek mi yakışır?" ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan savaş gemisi USS Gerald R. Ford'un, Türk sondaj gemisi Abdülhamid Han'ın çok yakınından geçtiği belirtilmişti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.