SON DAKİKA
Hava Durumu

Birleşik Krallık, NATO tatbikatı için 20 bin asker konuşlandıracak

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, NATO tatbikatlarına katılmak üzere Avrupa çapında 20 bin askeri personel konuşlandıracağını bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 15.01.2024 09:45
Haber Güncellenme Tarihi: 15.01.2024 11:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Birleşik Krallık, NATO tatbikatı için 20 bin asker konuşlandıracak

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, bugün NATO tatbikatlarına katılmak üzere Avrupa çapında 20 bin askeri personel konuşlandıracağını bildirdi. Ayrıca tatbikat için personelin yanı sıra savaş gemileri ve savaş uçakları görevlendireceği de kaydedildi.

DOĞU AVRUPA’YA 16 BİN ASKER KONŞLANDIRACAK

Birleşik Krallık, şubat ayında Doğu Avrupa'ya 16 bin asker gönderecek. Aynı zamanda Birleşik Krallık’ın tatbikat kapsamında bir uçak gemisi saldırı grubu, F35B Yıldırım saldırı jetleri ve gözetleme uçaklarının yer alacağı kaydedildi.

SOĞUK SAVAŞ VURGUSU

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Grant Shapps Lancaster House'da yaptığı konuşmada "Bugün İngiltere'nin, Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana NATO'nun en büyük konuşlandırmalarından birine katılmak üzere yaklaşık 20 bin personel göndereceğini açıklayabilirim” açıklamasını yaptı.

Bir yol ayrımında olunduğuna işaret eden Shapps, “Ordumuzun 30 NATO ülkesi ve İsveç'ten mevkidaşlarıyla güçlerini birleştirmesi, Putin tehlikesine karşı hayati bir güvence sağlayacak” dedi.

UKRAYNA İLE BİRLEŞİK KRALLIK ARASINDA 10 YILLIK GÜVENLİK ANLAŞMASI

Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak, Rus saldırıları altındaki Ukrayna'ya desteğini bir kez daha göstermek için 12 Ocak 2024 tarihinde Kıyiv'i ziyaret etmişti. Ukrayna'ya savunma yardımları yapan Sunak hükûmeti, Ukrayna'ya desteğin 2.5 milyar streline çıkardığını duyurmuştu. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bu anlaşmanın 10 yıl süreciğini belirtmişti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.