SON DAKİKA
Hava Durumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ukrayna-Rusya Savaşı'na ilişkin önemli mesajlar

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen "Büyükelçiler ile İftar" programında Ukrayna-Rusya savaşına ilişkin önemli mesajlar verdi.

Haber Giriş Tarihi: 12.03.2024 22:45
Haber Güncellenme Tarihi: 12.03.2024 22:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ukrayna-Rusya Savaşı'na ilişkin önemli mesajlar

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Merkezi'nde 12 Mart 2024 tarihinde düzenlenen "Büyükelçiler ile İftar" programında gerçekleştirdiği konuşmasında, 24 Şubat 2022'de Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlatmış olduğu topyekûn saldırılar ve işgal girişimine dair açıklamalarda bulundu.

"HER İKİ ÜLKEYLE DE DİYALOĞUMUZU SÜRDÜRÜYORUZ"

2 yılı aşkın süredir Ukrayna'da devam eden savaşta vicdanlı ve ilkeli yaklaşım ortaya koyarak, barışın sağlanmasına dönük her türlü çabayı gösterdiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne desteğimizi ortaya koyarken, Rusya'yı dışlayan barış planlarının sonuç getirmeyeceğini de ifade ettik." şeklinde konuştu.

"Karadeniz'den komşumuz olan her iki ülkeyle de diyaloğumuzu sürdürüyoruz." diyen Erdoğan, 8 Mart'ta gerçekleşen Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy'ın İstanbul ziyaretini anımsatarak, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak mahalli idareler seçimleri sonrasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'ye geleceğini açıkladı.

"BARIŞIN TESİSİ İÇİN GAYRETLERİMİZİ DEVAM ETTİRİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, "Karadeniz'de seyrüsefer güvenliğini yeniden teşhis etmek ve tahıl ticaretinin güvenli şekilde yapılmasını temin etmek amacıyla çalışıyoruz. Bölgede çatışmaları kızıştıracak NATO'ya da sirayet etmesine sebep olacak her türlü adımdan uzak durulması gerektiği inancındayız. 'Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmayacağı' düsturuyla, Rusya-Ukrayna arasında barışın tesisi için gayretlerimizi devam ettiriyoruz." dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.