SON DAKİKA
Hava Durumu

Erdoğan, Ukrayna-Rusya için yeniden müzakereye işaret etti

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan video mesaj gönderdiği "Ukrayna-Güneydoğu Avrupa Zirvesi'nde" daha önce İstanbul'da yapılan müzakerelere Türkiye'nin yeniden ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 29.02.2024 10:12
Haber Güncellenme Tarihi: 29.02.2024 11:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Erdoğan, Ukrayna-Rusya için yeniden müzakereye işaret etti

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Şubat 2024 tarihinde Arnavutluk'un ev sahipliği yaptığı "Ukrayna-Güneydoğu Avrupa Zirvesi'ne" video mesaj gönderdi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy'ın da katıldığı zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan yeniden müzakere çağrısı yaptı. 

Erdoğan, savaşın üçüncü yılında barışın hala tesis edilemediğini vurguladığı açıklamasında, savaşın ilk aylarında İstanbul'da yapılan müzakereyi anımsattı. Erdoğan, "Barışı yeniden tesis etmek için daha önce İstanbul'da yürütülen müzakere sürecini yeniden başlatmaya hazırız" diyerek Türkiye'nin yeniden müzakerelere ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu dile getirdi.

"KIRIM TATAR SOYDAŞLARIMIZIN HAK VE MENFAATLERİNİN KORUNMASINI İÇİN ÇABA GÖSTERİYORUZ"

Ayrıca mevkidaşı Zelenskıy'ın 10 maddelik Barış Formülü'nü destekleyen Erdoğan, Kırım Tatar halkının çıkarlarını göz önüne alacaklarını belirtti. Ukrayna'nın yeniden inşasına katkı sağlamaya hazır olduklarını ifade eden Erdoğan şunları kaydetti:

“Türkiye'nin Ukrayna'nın bağımsızlığına, egemenliğine, güvenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği destek hepinizin malumudur. Kırım Tatarı soydaşlarımızın hak ve menfaatlerinin korunması için de her türlü çabayı gösteriyoruz. Ukrayna'nın süratle toparlanması ve yeniden inşasına katkı sağlamaya da hazırız. Savaşın 3. yılına girmemize ve tüm gayretlerimize rağmen barışın tesisi yönünde yeterince ilerleme kaydedilmedi. Savaşın adil ve kalıcı bir barışla sona erdirilmesi için diplomasiye ve diyaloğa şans verilmesi gerektiğine dair görüşümü muhafaza ediyorum. Bu hedefe ulaşmak için her türlü diplomatik kanaldan en üst seviyede istifade edilmesi büyük önem taşıyor. En azından barışın genel parametrelerinin belirlenmesi üzerinde ortaklaşa bir çalışmaya başlanması gerektiği kanaatindeyim. Bu minvalde, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'in 10 maddeli barış planını prensip olarak destekliyoruz”

Diğer yandan Tahıl Koridoru Anlaşması'na değinen Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) ile yeni bir düzenlemeye gideceklerini duyurdu. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.