SON DAKİKA
Hava Durumu

Ermenistan, Türkiye sınırını açmak için hazır

Ermenistan, 30 yılı aşkın süredir kullanılmayan Türkiye sınırındaki kontrol noktasının tadilatını tamamladığını duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 12.01.2024 19:20
Haber Güncellenme Tarihi: 12.01.2024 18:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ermenistan, Türkiye sınırını açmak için hazır

Ermenistan Devlet Gelir Komitesi Başkan Yardımcısı Karen Tamazyan, Türkiye sınırındaki Margara kontrol noktasının tamamen onarıldığını açıkladı. 30 yılı aşkın süredir kapalı olan bu kontrol noktası, iki ülke arasında yeniden açılan ilk kontrol noktası olacak.

Tamazyan, "Gümrük ve teknik araçlar, pasaport kontrolü ve sınır muhafızları açısından tüm altyapı uygun yolcu hizmeti için hazır" dedi.

SINIR 1993 YILINDAN BU YANA KAPALI

Türkiye, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Ermenistan ve Azerbaycan'ın karşı karşıya geldiği 1993 yılında Ermenistan ile hava ve kara sınırlarını tek taraflı olarak kapatmıştı.

Aralık 2021'de Erivan ve Ankara ilişkileri çözmek için adım atmaya hazır olduklarını açıkladılar ve iki ülke özel temsilci atadı.

Temmuz 2022'de Viyana'da taraflar, üçüncü ülke vatandaşlarının Türkiye-Ermenistan kara sınırını geçebilmelerini sağlamak için bir anlaşmaya vardılar ve bu konuda gerekli süreçleri başlatmaya karar verdiler.

Türkiye son zamanlarda Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki barış görüşmelerinin Ankara'nın Erivan ile ilişkilerini normalleştirmesine olanak sağlayacağına dair umudunu dile getirmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.