SON DAKİKA
Hava Durumu

Fidan: Rusya'nın tekrar masaya getirilmesi gerektiğine inanıyoruz

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Tahıl Koridoru Anlaşması için Rusya'nın tekrar masaya getirilmesi gerektiğine işaret etti.

Haber Giriş Tarihi: 22.07.2023 11:02
Haber Güncellenme Tarihi: 22.07.2023 11:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Fidan: Rusya'nın tekrar masaya getirilmesi gerektiğine inanıyoruz

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, dün Türkiye'yi ziyaret eden Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil ile Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilciliğinde bir araya geldi. Bakan Fidan görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Fidan basın toplantısında, Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil ile bölgesel ve küresel gelişmeleri ele aldıklarını belirterek, "Türkiye olarak Venezuela'ya yönelik tek taraflı yaptırımlara ve dış müdahalelere karşıyız" ifadelerini kullandı. Fidan, Venezuela'da hükumet ile muhalefet arasında gerçekleşen diyalog sürecine destek verdiklerini belirterek, bu konuda Türkiye'nin her zaman barışçıl ve yapıcı rol oynamaya hazır olduğunun altını çizdi.

"RUSYA'NIN TEKRAR MASAYA GETİRİLMESİ GEREKTİĞİNE İNANIYORUZ"

Türkiye, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler'in (BM) Tahıl Koridoru Anlaşması sürecini tekrar uygulamaya koyma konusunda ciddi bir şekilde çalıştığını ve Ukrayna'nın da alternatif arayışı içinde olduğunu belirten Fidan, "Biz Türkiye olarak açıkçası Rusya Federasyonu'nun tekrar masaya getirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bunun dışındaki çözümlerin zorlama ve güvenliği de tehlikeye atacak çözümler olma ihtimali fevkalade yüksek" dedi.

"UMARIZ EN KISA ZAMANDA BU KRİZ ÇÖZÜLÜR"

Ayrıca, Bakan Fidan, "Rusya'nın tekrar masaya gelmesi ve taleplerinin karşılanması ve bütün tarafların bundan kazanan olarak çıkması için buna çalışıyoruz. Umarım en kısa zamanda bu kriz çözülür." şeklinde konuştu.

ERDOĞAN VE ZELENSKIY, TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI’NIN UZATILMASINI GÖRÜŞTÜ

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, dün telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, Tahıl Koridoru Anlaşması’nın uzatılması ele alındı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşmede, Türkiye'nin barışı hakim kılmak için yoğun bir gayret ortaya koyduğu belirtildi. 

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, görüşmeye ilişkin, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdik. 7 Temmuz'da İstanbul'da gerçekleştirilen verimli toplantı ve Türkiye’nin Ukrayna’nın NATO üyeliğine ilişkin ilkeli duruşu için mevkidaşıma teşekkür ettim. Karadeniz Tahıl Girişimi'nin çalışmalarını eski haline getirmek için koordine olduk. Rusya'nın eylemleri nedeniyle dünya bir kez daha gıda krizinin eşiğine geldi. Afrika ve Asya'nın birçok ülkesinde toplam 400 milyon insan açlık tehlikesiyle karşı karşıya. Birlikte, küresel bir gıda felaketini önlemeliyiz" ifadelerini kullandı.

TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI 

Rusya’nın Ukrayna topraklarının tamamına yönelik başlattığı savaş ve işgal girişimi nedeniyle, dünya pazarına açılamayan Ukrayna tahıllarının ihracatı yapılamamış ve ihracatı yapılamayan hububat dolayısıyla dünya, gıda krizinin eşiğine gelmişti. Rusya’nın sebep olduğu küresel gıda krizini önlemek için Türkiye kolları sıvadı. Savaşın başından bu yana arabuluculuk rolü üstlenen Türkiye, Birleşmiş Milletler çatısı altında İstanbul’da iki kez Ukrayna ve Rusya askeri heyetlerini ağırladı.

22 Temmuz 2022’de Karadeniz üzerinden tahıl koridoru oluşturulması için, "Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi" imzalandı. İmzalanan anlaşmanın ardından tahıl taşıyacak gemilerin hazırlık çalışmaları ise tamamlandı. Tahıl yüklü gemiler Odesa, Çornomorsk, Yujnıy limanlarından yola çıkarak İstanbul’daki Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde bekletiliyordu. Denetimlerin ve güvenliğin sağlanmasında rol oynayan Türkiye, tahılların dünya pazarına açılmasını sağlıyordu.

17 Temmuz 2023 itibarıyla Rusya, bu anlaşmayı durdurduğunu açıkladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.