SON DAKİKA
Hava Durumu

G20'de Ukrayna mesajı: Rusya saldırganlığının bedelini ödemeli!

Rusya'nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne karşı başlattığı topyekûn saldırıları, Brezilya'nın Rio de Janerio'da düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ana gündem maddelerinden biri oldu.

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2024 11:00
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2024 11:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
G20'de Ukrayna mesajı: Rusya saldırganlığının bedelini ödemeli!

Dönem başkanlığını Hindistan'dan devralan Brezilya, 21-22 Şubat 2024 tarihinde G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'na ev sahipliği yaptı. Brezilya'nın Rio de Janerio kentinde "Adil Bir Dünya İnşa Etmek ve Sürdürülebilir Dünya" temasıyla düzenlenen toplantının ana gündemi Rusya'nın Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne karşı başlattığı işgal girişimi ve İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları ile güncel ve küresel gelişmeler oldu.

"RUSYA SALDIRGANLIĞININ BEDELİNİ ÖDEMELİDİR"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un da katıldığı toplantıda, Ukrayna'nın müttefiki Batılı devletler Rusya'nın Ukrayna'daki saldırılarına değindi. Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron basına kapalı görüşmede, "Rusya, saldırganlığının bedelini ödemelidir" dedi. Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide ise Bakan Cameron'un sözleri üzerine mevkidaşı Lavrov'un sessiz kaldığını belirtti. Toplantıya ilişkin bilgi veren Norveçli Bakan Eide, Gazze ve Ukrayna'daki saldırıların görüşüldüğünü yineledi.

NORVEÇ UKRAYNA'YI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEK

Norveç'in Ukrayna'ya destek sağlamaya devam edeceğini kaydeden Eide, "Ukrayna, topraklarında başka bir ordu bulunmayan özgür ve bağımsız, egemen bir ülke olarak ortaya çıkana kadar Ukrayna'yı desteklemeliyiz" ifadelerine yer verdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.