SON DAKİKA
Hava Durumu

Gaziantep'te "Hürriyete Bir Adım" paneli

Gaziantep Üniversitesi Turkuaz Fikir Topluluğu ve Türk Ocakları Gaziantep Şubesinin ortak olarak düzenlediği "Hürriyete Bir Adım" panel etkinliğinde Kırım, Doğu Türkistan, Irak ve İran'daki Türk varlığı konuşulacak.

Haber Giriş Tarihi: 14.05.2024 11:15
Haber Güncellenme Tarihi: 14.05.2024 12:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Gaziantep'te "Hürriyete Bir Adım" paneli

Türk coğrafyalarında yüzyıllardır yaşanan katliam, soykırım, işgal ve baskıya maruz kalan Türklerin acılarına Gaziantep ses olacak. Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Turkuaz Fikir Topluluğu ve Türk Ocakları Gaziantep Şubesi tarafından 20 Mayıs 2024 tarihinde panel düzenlenecek. 

TÜRK DÜNYASINDA BASKI, İŞGAL VE SOYKIRIM YAŞAYAN COĞRAFYALAR ANLATILACAK

Gaziantep Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Konferans Salonu'nda saat 13.00'te düzenlenecek olan etkinlikte panelist olarak önemli isimler yer alacak. "Hürriyete Bir Adım" başlıklı panelde Rus işgali altındaki Kırım, Çin'in soykırım politikalarını tatbik ettiği Doğu Türkistan, Irak ve İran'daki Türk varlığı konuşulacak.

Panelin konuşmacıları; Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, "İşgalin 10. Yılında Kırım", Doğu Türkistan Vakfı eski Başkanı Hamit Göktürk, "Doğu Türkistan ve Günümüzdeki Durumu", Araştırmacı, yazar Nurala Göktürk, "Doğu Türkistan'da Kadın-Şiir Dinletisi", Gazeteci, araştırmacı, yazar Reşat Salihi, "Irak'ta Türk Varlığı" ve araştırmacı, yazar Rahim Cavadbeyli "Türk İran'a Persliğin Dayatılması" konularını ele alacak.

Resim

"TÜRK DÜNYASININ SESİ OLMAK BİZİM GÖREVİMİZ"

Gaün Turkuaz Fikir Topluluğu Başkanı Talip Samet Aksoy, Kırım Haber Ajansına (QHA) etkinlik ile bilgi verdi. Türk Ocakları Gaziantep Şubesi desteği sayesinde programı organize ettiklerini dile getiren Aksoy, "Türk dünyasının sesi olmak bizim görevimiz" dedi. Aksoy, "Hürriyete Bir Adım" isminin bir hikâyesi olduğunu vurgulayarak, 19 Mayıs'ta Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıktığını anımsattı. O gün hala bazı Türk yurtlarının bağımsızlığa kavuşamadığının altını çizen Aksoy, dikkat çekmek için etkinliğin 20 Mayıs 2024 tarihinde düzenleneceğini aktardı. Aksoy sözlerine, "Bir fikrin hürriyete kavuşabilmesi için topluma yayılması gerekir" ifadesiyle son verdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.