SON DAKİKA
Hava Durumu

İstanbul'da Mossad'a bilgi akataran 7 kişi daha tutuklandı!

istanbul'da İsrail Dış İstihbarat Servisi MOSSAD'a edindikleri bilgileri sattıkları belirlenen 7 kişi gözaltına alındı.

Haber Giriş Tarihi: 05.03.2024 11:59
Haber Güncellenme Tarihi: 05.03.2024 18:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İstanbul'da Mossad'a bilgi akataran 7 kişi daha tutuklandı!

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü 5 Mart 2024 tarihinde, İsrail Dış İstihbarat Servisi MOSSAD'a edindikleri bilgileri sattıkları belirlenen şüphelilere yönelik operasyon düzenledi.

KAMU PERSONELİ HAMZA TURHAN AYBERK ZANLI DURUMDA

Operasyonda, 7 zanlı gözaltına alındı. Şüphelilerden birinin televizyonlarda sabah programlarına katılan, eski kamu personeli Hamza Turhan Ayberk olduğu ve MOSSAD'ın, Ayberk ile "Victoria" kod adlı ajanı aracılığıyla temasa geçtiği tespit edildi.

MOSADD İÇİN ÖZEL DEDEKTİFLİK YAPTI

Ayrıca MİT, özel dedektiflik yaptığı belirtilen Ayberk'in para karşılığı MOSSAD'a bilgi sızdırdığını belirledi ve şahsı gözaltına aldı. MOSSAD'a bilgi temin etmek için aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu kişilerden ekip kurduğu tespit edilen Ayberk'in, aldığı talimatlar üzerine Türkiye'deki Orta Doğulu kişi ve şirketler hakkında bilgi derlediği anlaşıldı.

Hamza Turhan Ayberk, MOSSAD'ın yönlendirmesiyle gizli haberleşme uygulamaları kullanırken, resmi kayıtlara yansımaması için ödemeleri de kripto para cinsinden aldığı öğrenildi.

DAHA ÖNCE 34 MOSAAD AJANI GÖZALTINA ALINMIŞTI

Daha önce MİT tarafından İstanbul merkezli 8 ilde düzenlenen operasyonlarda, İsrail Dış İstihbarat Servisi MOSSAD adına ajanlık yaptığı şüphesiyle 34 kişi gözaltına alınmıştı. Bunların Suriye, Irak, Lübnan ve Filistin uyruklu oldukları öğrenilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.