SON DAKİKA
Hava Durumu

İtalya Dışişleri Bakanı, Avrupa Ordusu kurmayı teklif etti

İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani İtalyan La Stampa gazetesine verdiği röportajda, Ukrayna'nın işgaliyle yeniden gündeme gelen Avrupa Birliği'nin kendi ordusunu kurması gerektiği fikrini vurguladı.

Haber Giriş Tarihi: 08.01.2024 10:04
Haber Güncellenme Tarihi: 08.01.2024 10:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İtalya Dışişleri Bakanı, Avrupa Ordusu kurmayı teklif etti

İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, 7 Ocak'ta İtalyan La Stampa gazetesine verdiği röportajda  "Eğer dünyada barışı koruyanlar olmak istiyorsak, bir Avrupa ordusuna ihtiyacımız var. Ve bu etkili bir Avrupa dış politikasına sahip olabilmek için temel bir önkoşul" açıklamasında bulundu.

Ayrıca Avrupa Birliği'nin (AB)'nin liderlik yapısını da ele alan Tajani, Avrupa Konseyi başkanı ve Avrupa Komisyonu başkanından oluşan iki başkanlı yapı yerine tek bir başkanlığa sahip olması gerektiğini de dile getirdi.

Avrupa ordusu” konusu Rusya'nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna'ya yönelik başlattığı topyekun işgali sonucunda yeniden siyasi gündemde yerini almıştı.

AB ORDUSU, FRANSA İLE ABD İLİŞKİLERİNİ GERGİNLEŞTİRMİŞTİ

Daha önce de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından "AB ordusu" fikri gündeme getirilmiş, ABD ile Fransa arasında gerginliğe yol açmıştı.

2018 kasım ayında Macron, Rusya tehlikesine dikkati çekerek ABD'ye bağımlı olmayan, egemen bir Avrupa Birliği (AB) ordusu kurmadıkça Avrupalıların güvende olamayacağını söyleyerek, "Gerçek bir Avrupa ordusuna sahip olmadıkça Avrupalıları koruyamayacağız. Tehditkar olabileceğini gösteren ve sınırlarımıza dayanmış bir Rusya'ya karşı, daha egemen, ABD'ye bağımlı olmayan ve tek başına kendini savunan bir Avrupa'ya ihtiyacımız var" diye kaydetmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.