SON DAKİKA
Hava Durumu

Litvanya, Rus plakalı araçların ülkeye girişini yasakladı

Litvanya, Rus plakalı araçların 11 Mart'a kadar Litvanya'yı ve tüm Avrupa Birliği bölgesini terk etmesi gerektiğini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2024 12:36
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2024 17:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Litvanya, Rus plakalı araçların ülkeye girişini yasakladı

Rusya'nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna'ya yönelik işgal girişimi ile birlikte Rus plakalı araçların Avrupa ülkelerine girişi yasaklanmaya devam ediyor. Polonya, Finlandiya, Letonya, Norveç ve Bulgaristan'dan sonra Litvanya'da bu yönde adım attı. Litvanya Cumhuriyeti Gümrüklerinin resmi sayfasından, Rus plakalı araçların ülkede yasaklandığı duyuruldu.

Litvanya Cumhuriyeti Gümrüklerinin resmi sayfasında 3 Mart’ta yapılan açıklamada, ülke içinde bazı kişilerin hâlâ Rusya'ya kayıtlı araba kullandığı belirtildi.  Açıklamada, “11 Mart'a kadar ya Litvanya'da araç tescil ettirmeleri ya da AB'den ayrılmaları gerekiyor. 11 Mart'tan itibaren Rus plakalı araba sahibi olacak kişiler mevzuat hükümlerini ihlal etmiş sayılacak ve İdari Suçlar Kanunu'nun para cezası ve araca el konulmasını öngören 515. maddesinde öngörülen sorumluluğa tabi tutulacak” ifadelerine yer verildi.

POLONYA'DA RUS PLAKALI ARAÇLARIN GİRİŞİNİ YASAKLAMIŞTI 

Polonya İçişleri ve İdare Bakanı Mariusz Kaminski, 16 Eylül 2023 tarihinde bir etkinlikteki konuşmasında ülkenin Rusya hakkında yeni bir karar aldığını duyurmuştu. Bakan Kaminski, Ukrayna'ya saldırı başlatması nedeniyle Rusya'nın plakasını taşıyan hiçbir aracın Polonya'ya giremeyeceğini söylemişti. Polonya'da konuya ilişkin yasa 17 Eylül 2023'te yürürlüğe girmişti. Polonya İçişleri ve İdare Bakanlığı resmi internet sitesinden paylaşılan bilgiye göre yasak hakkında, "Rusya'nın Ukrayna'daki durumu istikrarsızlaştıran eylemleriyle bağlantılı kısıtlayıcı tedbirlere ilişkin 31 Temmuz 2014 tarih ve (AB) 833/2014 sayılı Konsey Tüzüğü'nden kaynaklanmaktadır (tadil edilmiş şekliyle 31/07/2014 tarihli OJ L 229)" şeklinde bilgi verilmişti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.