SON DAKİKA
Hava Durumu

Mühimmat arayışındaki Rusya, İran ile anlaşma mı yapacak?

ABD merkezli düşünce kuruluşu Savaş Araştırmaları Enstitüsünün (ISW) 15 Ocak'ta yayımladığı raporda Rusya ve İran’ın askeri-teknolojik işbirliğini geliştirmeye yönelik anlaşma imzalamaya hazırlandığı belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 16.01.2024 13:50
Haber Güncellenme Tarihi: 16.01.2024 13:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Mühimmat arayışındaki Rusya, İran ile anlaşma mı yapacak?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli düşünce kuruluşu Savaş Araştırmaları Enstitüsünün (ISW) 15 Ocak 2024 tarihinde yayımladığı raporda Rusya ve İran’ın askeri-teknolojik iş birliğini geliştirmeye yönelik anlaşma imzalamaya hazırlandığı haberi yer aldı.

ISW raporunda, silah ve malzeme arayışında olan Rusya’nın, İran ile Büyük Eyaletler Arası Antlaşmasını imzalayarak  ikili askeri ve teknik işbirliğini güçlendirmeyi hedeflediğini kaydetti.

BÜYÜK EYALETLER ARASI ANTLAŞMASI

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve İranlı mevkidaşı Muhammed Rıza Aştiani arasında pazartesi günü bir telefon görüşmesi gerçekleşti. İkili askeri-teknik işbirliğinin değerlendirildiği görüşmede ve belirtilmeyen bir süre içinde Büyük Eyaletler Arası Antlaşması'nı imzalamaya hazırlandıkları kaydedildi. Görüşmede “Rusya-İran ilişkilerinin temel ilkeleri” ele alındı. ISW’nin raporunda yer verdiği  Büyük Eyaletler Arası Antlaşması’nda bu ilkelerin teyit edilmesi bekleniyor.

ISW tarafından hazırlanan raporda Rusya-İran arasında yapılacak anlaşmaya ilişkin detaylı bilgi yer almıyor. Anlaşmanın ne zaman yürürlüğe gireceği konusunda ise net bir tarih henüz yok.

İRAN, RUSYA İÇİN YENİ BİR TÜR SİHA GELİŞTİRDİ

İranlı mühendislerin, Rusya'ya Ukrayna saldırılarında kullanmak üzere yeni tip bir kamikaze SİHA geliştirdiği ve Tahran’ın Moskova'ya karadan karaya füzeler sağlamaya yakın olduğu ileri sürülmüştü. Sky News haber ajansının ulaştığı bir kaynak, İran’ın Rusya için yeni model Şahid-107 kamikaze silahlı insansız hava aracı geliştirdiğini ve geliştirilen yeni model birkaç adet SİHA’nın muhtemelen halihazırda Rusya’ya teslim edildiğini ileri sürmüştü. Rusya, son günlerde yoğunlaşan, ülke çapındaki sivil ve askeri hedeflere yönelik ölümcül saldırı dalgalarıyla Ukrayna'nın Batı destekli hava savunmasını delmek için insansız hava aracı ve füze saldırılarını bir arada kullanıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.