SON DAKİKA
Hava Durumu

İran, Rusya için yeni bir tür SİHA geliştirdi

İran’ın, Ukrayna'ya karşı kullanılmak üzere Rusya için yeni tip bir kamikaze SİHA geliştirdiği ileri sürüldü.

Haber Giriş Tarihi: 10.01.2024 14:42
Haber Güncellenme Tarihi: 10.01.2024 14:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İran, Rusya için yeni bir tür SİHA geliştirdi

İranlı mühendislerin, Rusya'ya Ukrayna saldırılarında kullanmak üzere yeni tip bir kamikaze SİHA geliştirdiği ve Tahran’ın Moskova'ya karadan karaya füzeler sağlamaya yakın olduğu ileri sürüldü.

Sky News haber ajansına konuşan kaynak, İran’ın Rusya için yeni model Şahid-107 kamikaze silahlı insansız hava aracı geliştirdiğini ve geliştirilen yeni model birkaç adet SİHA’nın muhtemelen halihazırda Rusya’ya teslim edildiğini ileri sürdü. Rusya, son günlerde yoğunlaşan, ülke çapındaki sivil ve askeri hedeflere yönelik ölümcül saldırı dalgalarıyla Ukrayna'nın Batı destekli hava savunmasını delmek için insansız hava aracı ve füze saldırılarını bir arada kullanıyor.

MENZİLİ BİN 500 KİLOMETRE

Yeni Şahid-107 tipi SİHA’nın V şekilli kuyruklu Şahid-101 ailesinden olduğunu belirten kaynak, yaklaşık 2.5 metre uzunluğunda ve 3 metre kanat açıklığına sahip olan yeni SİHA’nın bir araçtan fırlatılabileceğini ve bin 500 kilometre menzile sahip olduğunun tahmin edildiğini aktardı.

YENİ SİHA CANLI YAYIN VERİCİSİ İLE DONATILDI

Ayrıca yeni SİHA’nın video aktarımı için bir canlı yayın vericisiyle donatıldığı düşünülüyor. Bu tür keşif yetenekleri, kamikaze SİHA’nın ayrıca Ukrayna'nın ön cephesindeki hedefleri belirlemek için kullanılabileceği anlamına geliyor.

İRAN RUSYA’YA FÜZE SAĞLAYACAK 

Bunun dışında Sky News haber ajansına konuşan kaynak, Rusya'nın yakında İran'dan 300 kilometreden fazla menzile sahip füzeler de dahil olmak üzere yüksek hassasiyetli karadan karaya füze sistemleri almayı beklediğini söyledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.