SON DAKİKA
Hava Durumu

Norveç, Ukrayna için Danimarka'ya iki F-16 temin edecek

Norveç, Rus saldırılarıyla mücadele eden Ukrayna'daki askerlerin pilot eğitimi alması için "Kuş Koalisyonu" kapsamında Danimarka'ya 2 adet F-16 savaş uçağı gönderecek.

Haber Giriş Tarihi: 04.01.2024 13:30
Haber Güncellenme Tarihi: 04.01.2024 13:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Norveç, Ukrayna için Danimarka'ya iki F-16 temin edecek

Rus saldırıları altındaki Ukrayna, Hollanda ve Danimarka liderliğinde başlatılan "Kuş Koalisyonu" kapsamında Ukraynalı pilotlara eğitim veriyor. İşgalci Rus güçlerinin saldırılarına karşı mücadele veren Ukraynalı askerler F-16 pilot eğitimi alıyor. 

NORVEÇ, DANİMARKA'YA F-16 SAVAŞ UÇAĞI TEMİN EDECEK

Ukrayna'nın müttefiklerinden biri olan Norveç, Kuş Koalisyonu içerisinde yer alarak, söz konusu eğitime destek sağladı. Norveç hükûmeti, Ukrayna'ya F-16 savaş uçağı temini ve pilot eğiitmi için harekete geçti. Hükûmet, 3 Ocak 2024 tarihinde pilot eğitimi için Danimarka'ya 2 adet F-16 savaş uçağı tedarik edecek.

Norveç Savunma Bakanı Bjorn Arild Gram konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Müttefik ortaklar ve devletler, Ukrayna için kalıcı ve modern bir hava kuvveti kurmak amacıyla gece gündüz çalışacaklar" bilgisini verdi. Norveç, 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe giren karar göre, Ukrayna'ya doğrudan silah ve savunma tedarikinin sağlayacağını duyurmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.