SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya, Birleşik Krallığı tehdit etti: Londra hedeflerini vururuz

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, Ukrayna'nın Rusya’ya karşı Birleşik Krallık silahlarını kullanması halinde Rusya’nın Londra’nın hedeflerini vuracağını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2024 14:00
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2024 15:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya, Birleşik Krallığı tehdit etti: Londra hedeflerini vururuz

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, 23 Mayıs 2024 tarihinde yaptığı açıklamada Birleşik Krallığı tehdit etti. Zakharova, Ukrayna'nın Rusya’ya karşı Birleşik Krallık silahlarını kullanması halinde Moskova'nın Londra’nın hedeflerine yapılacak saldırılarla misilleme yapacağını ifade etti.

Zakharova açıklamasında, Rusya’nın "Ukrayna topraklarında ve sınırlarının ötesindeki"  Birleşik Krallığa ait hedefleri vuracağına işaret etti.

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron, daha önce Ukrayna'nın Rusya içindeki hedefleri vurmak için Londra tarafından tedarik edilen silahları kullanma hakkına sahip olduğunu söylemişti.

RUSYA BİRLEŞİK KRALLIK'A ASKERΠULTİMATOM VERDİ

İşgalci Rusya, Ukrayna'nın Birleşik Krallık silahlarını kullanarak ülkesini hedef aldığı gerekçesi ile Birleşik Krallık'a askerî ültimatom vererek göz dağı vermişti. Rusya Dışişleri Bakanlığı 6 Mayıs 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, verilecek askerî yanıtın Ukrayna ve ötesindeki Birleşik Krallık askerî tesislerine ve ekipmanına yönelik olabileceği belirtilmişti.

Bakanlık bu sebeple Birleşik Krallık'ın Moskova Büyükelçisi Nigel Casey'in Bakanlığa çağrıldığını ve protesto notası verildiğini açıklamıştı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron'ın Reuters'a verdiği röportajda "Ukrayna, Rus topraklarındaki hedeflere Birleşik Krallık silahlarıyla saldırma hakkına sahip" ifadelerini kullanmasını anımsatmıştı.

"RUSYA'NIN HERHANGİ BİR ASKERİ UNSUR VE TEÇHİZATI VURULABİLECEK"

Ayrıca açıklamada, "Cameron'un düşmanca açıklaması, Birleşik Krallık'ın, Ukrayna'ya verilen uzun menzilli seyir füzelerinin Rus topraklarına karşı kullanılmayacağı yönünde daha önce verdiği taahhütleriyle çelişiyor. Cameron, bu yaklaşımı reddederek, ülkesinin fiilen çatışma tarafı olduğunu kabul etti. Rus tarafı, Cameron'ın ifadelerini ciddi bir gerilim kanıtı ve Londra'nın çatışmalarda Ukrayna tarafında yer aldığı teyidi olarak değerlendiriyor. Ukrayna'nın Birleşik Krallık silahlarıyla Rus topraklarına yapacağı saldırılara yanıt olarak, Ukrayna'da ve Ukrayna dışında bulunan Birleşik Krallık'ın herhangi bir askeri unsur ve teçhizatı vurulabilecek"  ifadeleri kullanılmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.