SON DAKİKA
Hava Durumu

Tayvan'ın yeni cumhurbaşkanı: Çin'e boyun eğmeyeceğiz!

Tayvan'da yeni seçilen Cumhurbaşkanının Lai Ching-te yemin töreni ile göreve başladı. Cumhurbaşkanı Lai Ching-te yemin töreninde Çin'e karşı koyacaklarını, ülkenin bağımsızlığı için mücadele edeceklerini ve boyun eğmeyeceklerini bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2024 09:30
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 10:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Tayvan'ın yeni cumhurbaşkanı: Çin'e boyun eğmeyeceğiz!

Çin yönetiminin Tayvan Cumhuriyeti'ne yönelik tahrik girişimleri son günlerde hız kazandı. Buna bağlı olarak Çin, uzun yıllardan beri hak iddia ettiği Tayvan'ı işgal etmeyi planlıyor. Tayvan'ın yeni Cumhurbaşkanı Lai Ching-te 20 mayıs 2024 tarihinde Tayvan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda göreve başlamak için yemin etti.

HALKIN EGEMENLİĞİ RUHUNU BENİMSEMEYİ TAAHHÜT ETTİ

Cumhurbaşkanı Lai Ching-te'nin konuşması yedi ana noktaya odaklanarak Tayvan'ın demokratik değerlerini koruyacağını, demokrasi ve özgürlük için Tayvan'ın geri adım atamayacağı bir tutku olduğunu kaydetti. Lai Ching-te ayrıca iç politikada demokratik yönetimi uygulamayı, açık bir hükümet kurmayı ve açıklık ve şeffaflık, halkın egemenliği ruhunu benimsemeyi taahhüt ettiğini belirtti.

ÇİN'İN ASKERİ TACİZLERİ KÜRESEL İSTİKRAR İÇİN EN BÜYÜK STRATEJİK TEHDİT

Dış politikada ise demokratik ülkelerle devam eden bir işbirliğiyle demokratik bir topluluk oluşturacaklarını, Çin'in yaydığı dezenformasyona karşı mücadele edeceklerini ve her türlü zorluğa karşı hazırlıklı olacaklarını vurguladı. Lai Ching-te, "Uluslararası toplum, Tayvan Boğazı'nın barış ve istikrarının küresel güvenlik ve refah için kaçınılmaz bir unsuru olduğunu yüksek düzeyde kabul etmeli. Çin'in askeri tacizleri ve artan baskıları, küresel istikrar için en büyük stratejik tehdit olarak görülmeli" ifadelerini kullandı.

"TAYVAN ÇİN HALK CUMHURİYETİ'NİN BİR PARÇASO DEĞİL"

Lai Ching-te konuşmasında Çin'e boyun eğmeyececeklerini belirterek, "Çin'e, Tayvan'a karşı kültürel ve askeri saldırıları durdurma çağrısında bulunuyorum. Tayvan Çin Halk Cumhuriyeti'nin bir parçaso değil. Bütün partilerimiz, toprak bütünlüğüümüzü savunmak için bölünmeye karşı çıkmalı, ulusal egemenliği politik iktidar uğruna feda etmemelidir" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.