SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Büyükelçisinden Rus Kızıl Ordu Korosu'na tepki!

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Muhammed Yıldırı şefliğinde Türkiye'de konser vermeyi planlayan Rus Kızıl Ordu Korosu'nun konserlerine tepki gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 06.05.2024 15:07
Haber Güncellenme Tarihi: 06.05.2024 16:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Büyükelçisinden Rus Kızıl Ordu Korosu'na tepki!

Rus Kızıl Ordu Korosu'nun Türkiye'de yapacağı konser turnesi tepki çekmeye devam ediyor. Kırım Tatarlarını vatan topraklarından sürgüne gönderen, 2014 yılında ise Kırım'ı işgal eden ve 24 Şubat 2022'den bu yana Ukrayna'ya karşı topyekûn saldırı başlatan Rusya'nın Kızıl Ordu Korosu'nun Muhammed Yıldırır şefliğindeki konserler tepki topluyor.

UKRAYNA'NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ BODNAR TEPKİ GÖSTERDİ

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, tepkisini sosyal medya hesabından paylaştı. Muhammed Yıldırır'ın program afişi duyurusuna yanıt veren Büyükelçi Bodnar, "Solist Muhammed Yıldırır'ın mesajına cevaben, savaş suçları uluslararası alanda kabul edilen ve da çocuklar dahil binlerce sivili öldüren ordu birliklerinin bu 'heyecan verici' konserlerine katılanlar, paraları ve alkışlarıyla barbarca eylemleri sessizce destekleyeceklerdir" ifadelerini kullandı. 

RUS KIZIL ORDU KOROSU KONSERLERİNİ İLERİ BİR TARİHE ERTELEDİ

Kızıl Ordu Korosu'nun provoke amacı taşıyan 18 Mayıs ve 21 Mayıs tarihli konserleri gelen tepkiler üzerine ileri bir tarihe alındı. Sovyetler Birliği döneminde Kırım Tatar halkının sürgüne gönderilmesinin 80. yıl dönümü ile Rus Çarlığı tarafından Çerkeslerin sürgün edilişlerinin 160. yıl dönümünde konser yapmayı planlayan Kızıl Ordu Korosu'nun izni veto edildi. 

Türk dünyasının yaşayan efsanesi, Kırım Tatar halkının millî lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu başta olmak üzere Kırım Tatar ve Çerkes diasporasının tepkisini çeken konserler süresi belirtilmeksizin ileri bir tarihe ertelenmişti.

Türkiye turnesinin organizasyonunu üstlenen ISF Sanat şirketi, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, "18 Mayıs Bursa Kültür Park Açık Hava, 20-21 Mayıs Antalya Açıkhava Sahnesi, 22 Mayıs alanya Açıkhava Sahnesi etkinliklerimiz teknik nedenlerden dolayı ileri bir tarihe ertelenmiştir" ifadelerine yer vermişti.

Rusya Savunma Bakanlığına bağlı Rus Kızıl Ordu Korosu'nun, provakasyon amacı taşıyan Türkiye turnesinin tarihleri dikkatlerden kaçmadı. Çarlık Rusya tarafından 21 Mayıs 1864'te vatanlarından sürülen Çerkes halkı ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) döneminde eli kanlı Josef Stalin'in emriyle 18 Mayıs 1944'te yurtlarından koparılan Kırım Tatarlarının acı günlerinin yıl dönümlerinde yapılması planlanan konserlerin iptal edilmesi için çağrılar yapıldı. 

Türkiye'ye resmî ziyaretlerde bulunan Kırım Tatar halkının millî lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, konuyla ilgili tepkisini Türkiye tarafına iletti. Kırımoğlu, konserlerin tarihinden duyduğu rahatsızlığı Türkiye Dışişleri Bakanlığına yazdığı mektupla dile getirirken; 24 Nisan 2024 tarihinde başkent Ankara'da Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu ile bir araya gelerek, konserin Kırım Tatar Sürgünü'nün 80. yıl dönümü ile Büyük Kafkasya Sürgünü'nün 160. yıl dönümünde yapılmaması için görüşmede bulundu. Kırımoğlu ayrıca, konuyu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile yaptığı görüşmeye de taşıdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.