SON DAKİKA
Hava Durumu

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Frangoyannis: Hedeflerimiz çok net; ikili ekonomik iş birliği kurmak

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Frangoyannis, SKAI radyo programında Türk- Yunan ilişkilerine yönelik röportaj verdi.

Haber Giriş Tarihi: 22.05.2024 13:16
Haber Güncellenme Tarihi: 22.05.2024 15:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Frangoyannis: Hedeflerimiz çok net; ikili ekonomik iş birliği kurmak

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Frangoyannis, 20 Mayıs 2024 tarihinde Yunanistan merkezli SKAI Radyo’ya verdiği röportajda Türkiye-Yunanistan ilişkilerine ilişkin açıklama yaptı. 

TÜRKİYE VE YUNANİSTAN 6 TOPLANTIDA 15 KONUDA ANLAŞMAYA VARDI

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Frangoyannis, Türkiye ile Yunanistan arasında bugüne kadar yapılan 6 toplantıda, 15 konuda anlaşmaya vardıklarını söyledi. Tarafların yaklaşık 15 konuda daha anlaşma sağlayacağına dikkat çeken  Frangoyannis, "Türkiye ve Yunanistan arasında pozitif gündem başlatma hedeflerimiz çok net; ikili bir ekonomik işbirliği kurmak. Aynı zamanda üç hedefe ulaştık. Birincisi, iki ülke arasında iyi bir momentum yaratmak. İkinci hedefimiz belirli konuları ele alıp çözüm üretmek. Üçüncü hedefimiz ise gerilim dönemlerinde çok kritik değere sahip iletişim kanallarını açık bırakmak."  ifadelerini kullandı.

Ayrıca Frangoyannis açıklamasında, Türkiye ve Yunanistan arasında oluşan bu pozitif ilerleyen ilişkilere dair Yunan-Türk İş Konseyi, Türkiye'den gelen turistlerin Yunan adalarına girişleri için vize kolaylığı sağlanması şeklinde örneklere yer verdi.

Frangoyannis, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in Ankara ziyaretinde imzalanan sağlık anlaşması kapsamında  Yunanistan vatandaşlarının Türkiye'de, Türk vatandaşlarının da Yunanistan'da tedavi görebileceğini ifade etti.  

GENÇLER ARASINDA ETKİNLİK DÜZENLENECEK

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Frangoyannis, gençler arasında etkinlik düzenleneceğini belirterek " Önümüzdeki aylarda başarmak istediğim şey gençlerden, genç bilim adamlarından, öğrencilerden ve geleceğin toplumunu inşa edenlerden oluşan toplulukları bir araya getirmek. Bir hackathon yapmaya karar verdik. Yaz aylarında hemen gerçekleşecek. Yunanistan ve Türkiye'den, 16 ila 28 yaş arasındaki gençlerin fikirlerini sunabilecekleri bir platform olacak. Çevre, modern şehir, akıllı şehir ve iklim değişikliği gibi konuları ele alacaklar. En iyi 20 fikir seçilecek, bunların 10'u Yunanistan'dan ve 10'u Türkiye'den olacak." dedi.

YUNANİSTAN BAŞBAKANI MİÇOTAKİS ANKARA'DA

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, 13 Mayıs 2024 tarihinde  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Ankara'ya gelmişti. Görüşmede Türkiye ve Yunanistan arasındaki ikili ilişkiler gözden geçirilmiş, iş birliğinin geliştirilmesine yönelik atılabilecek adımlar ele alınmıştı. Ayrıca bölgesel ve küresel konularda görüşülmüştü.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.