SON DAKİKA
Hava Durumu

Karabağ'daki ayrılıkçılardan Rus ruleti!

Karabağ'daki Ermeni ayrılıkçıların liderleri olan Arayik Harutyunyan ve Ruben Vardanyan'ın, Moskova'da devlet yetkilileri ile görüşme gerçekleştirdiği iddia edildi.

Haber Giriş Tarihi: 14.02.2023 17:17
Haber Güncellenme Tarihi: 14.02.2023 20:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Karabağ'daki ayrılıkçılardan Rus ruleti!

Karabağ'da bulunan sözde ayrılıkçı Ermeni oluşumunun iki üst düzey lideri Arayik Harutyunyan ve Ruben Vardanyan, Azerbaycan Türkü aktivistlerin Laçın koridorunda süren protestolarını, Rus yetkililerle görüşmek üzere gizlice Moskova'ya gittiklerine yönelik iddiaları konuşmaktan çekindi.

Ermeni basınının konuya ilişkin sorusuna karşı, Karabağ'da bulunan ayrılıkçıların lideri Arayik Harutyunyan'ın Sözcüsü Lusine Avanesyan, "Basında çıkan bu tür haberler hakkında yorum yapmıyoruz" dedi. Ayrılıkçılar arasında Rusya'nın kuklası olma görevini yürüten Ruben Vardanyan da basın mensuplarına yorum yapmaktan kaçındı. 

HARUTYUNYAN DÖNDÜ, VARDANYAN HALA MOSKOVA'DA!

Sözde ayrılıkçı gruba muhalif olan bir başka ayrılıkçı Tigran Petrosyan, Harutyunyan'ın bu ayın başında Moskova'dan döndüğünü ve Vardanyan'ın şu anda Rusya'nın başkenti Moskova'da olduğunu iddia etti. Rusya'nın bölgede bulunan sözde Barış Gücü'nün yanı sıra ABD ve Avrupa Birliği de Azerbaycan'ın bölgede hukuki olarak sahip olduğu statüsünü savunmasını engellemek hususunda baskıda bulunuyor. 

Tigran Petrosyan, Harutyunyan'ın Ruslardan Vardanyan'ı kovmasına yardım etmelerini istediğini iddia etti. Harutyunyan'ın ayrılıkçı partisinin kıdemli bir üyesi ise bu bilgiyi yalanladı.

Ermeni basını Azatutyun'a konuşan kıdemli üye Aram Harutinyan, "Cumhurbaşkanı ve Ruben Vardanyan'ın bazı taktiklere yaklaşımı farklı olabilir, ancak aralarında kesinlikle düşmanlığa veya bir tür çatışmaya dönüşebilecek bir anlaşmazlık yok" açıklamasında bulundu. 

ERMENİLER DAHA ÖNCE DE RUSLARLA GİZLİ ANLAŞMA YAPMIŞTI!

Geçen haftalarda Ermenistan ve Rusya'nın, Azerbaycan'ın olmadığı ve üçlü deklarasyonun bir parçası olmayan bir anlaşmaya imza attığı ortaya çıktı. Ermenistan ve Rusya, "Dağlık Karabağ çatışma bölgesinde barışı koruma operasyonunun uygulanması için yetki" başlıklı bir belgede ortaklık yaptı.

Bu belgenin, 10 Kasım 2020 tarihinde Azerbaycan, Rusya ve Ermenistan arasındaki üçlü deklarasyonun ardından 21 Kasım'da Ermenistan ve Rusya Savunma Bakanları tarafından imzalandığı ortaya çıktı. Ermeni ve Rus yetkililerin bu anlaşmayı yaparken; Azerbaycan tarafına bilgi vermediği ve Azerbaycan'ın bu belgeyi imzalamadığı belirtildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.