SON DAKİKA
Hava Durumu

Rüstem Umerov, esir takasını ve Kırım'daki son durumu değerlendirdi

Ukrayna Varlık Fonu Başkanı Rüstem Umerov, esir değişiminden sonra askerlerin durumu, Rusya'nın ilan ettiği seferberlikle birlikte Kırım'dan Kırım Tatarlarının seferberliğe alınması hakkındaki son durumu ve gelecekte neler olabileceğini Kırım Haber Ajansına anlattı.

Haber Giriş Tarihi: 25.09.2022 21:16
Haber Güncellenme Tarihi: 12.11.2023 11:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rüstem Umerov, esir takasını ve Kırım'daki son durumu değerlendirdi

Ukrayna Varlık Fonu Başkanı Rüstem Umerov, Türkiye ziyareti sırasında 25 Eylül 2022 tarihinde Kırım Haber Ajansının da konuğu oldu. Umerov Ukrayna-Rusya arasındaki esir takasını, Rusya'nın şu anda elinde bulunan 2 Kırım Tatar esir hakkındaki gelişmeleri ve Kırım'daki son durumu QHA'ya anlattı.

"Askerlere işkence yapıldı mı?" sorusuna Umerov, "Ukrayna olarak büyük bir başarı elde ettik. Bizdeki esirlere işkence yapılmadı, bizim esirlerimize ise Rusya'da işkence yapılıyor ve çoğu öldürülüyor. Rusya'da ne kanun ne de esirlere insanca davranma var dolayısıyla zor bir durum. Bizim askerlerimiz orda kaldıkça ya öldürülecektir ya da açlıktan ölecekler." yanıtını verdi.

"KIRIM TATAR 2 ESİR, TAKAS LİSTESİNDE DEĞİL"

İşkence gören askerlerin de rehabilitasyon sonrası ailelerine kavuşacağını söyleyen Umerov, Kırım Tatarı 2 esirin takas kapsamında olmadığını ifade etti. Umerov, Kırım Tatar esirler hakkında "Biz biliyoruz ki iki kişi daha var onlar da listede, umarım en yakın zamanda onların da takası gerçekleştirilecek." dedi.

KIRIM'DAKİ KIRIM TATARLARINA ÇAĞRI: "SEFERBERLİĞİ PROTESTO EDİN"

Umerov, Rusya'nın ilan ettiği seferberlik konusunda ise işgal altındaki Kırım'da yaşayan Kırım Tatarlarına tekrar çağrıda bulunarak seferberliği protesto etmelerini istedi. Umerov, Kırım'da uygulanan seferberlik kararı için "Rusya bir taraftan askeriyeye sürüp öldürmek istiyor, bir taraftan lekelemek istiyor, karalamak istiyor. Çoğu arkadaşımız Kırım'da eziyet çekti, biz de sesleniyoruz; mümkünse adreslerinizi değiştirin, telefonlarınızı değiştirin, seferberliğe katılmayın. Zor bir durum..." ifadeleriyle protesto çağrısını yineledi.

Umerov, Kırım Tatarlarının yaşayacağı sorunlar için ise "Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) olarak Ukrayna olarak her zaman Kırım Tatarlarının arkasında duracağız." dedi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.