SON DAKİKA
Hava Durumu

#Bahmut

QHA - Kırım Haber Ajansı - Bahmut haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Bahmut haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Rusya tarafından yıkılan camiler Ukrayna Müslümanları takviminde Haber

Rusya tarafından yıkılan camiler Ukrayna Müslümanları takviminde

“Umma” (Ümmet) Ukrayna Müslümanları Dini İdaresi, her yıl yeni bir takvim tasarımı geliştiriyor. Takvimlerde yalnızca Müslümanlar için önemli günler olan bayramlar, Ramazan ayı ve etkinliklerinin tarihleri hakkında bilgi yer almıyor. Takvimde aynı zamanda Ukrayna'dan ve dünyadan İslâm hakkında bilgiler sunuyor ve cami fotoğrafları yer alıyor. "MÜSLÜMAN TOPLUMUNUN KAYIPLARINI VURGULAMAK İSTEDİK" "Umma" Müftüsü Murat Süleymanov, "Bu yıl, daha önce yaptığımız gibi bazı tarihi camileri değil, Ukrayna'nın farklı şehirlerinde savaş nedeniyle yıkılan camilerimizi göstermenin önemli olduğuna karar verdik. Bu şekilde, Rusların geniş çaplı işgali nedeniyle Ukrayna'daki Müslüman toplumunun kayıplarını vurgulamak istedik" ifadelerini kullandı. BAHMUT, SEVERODONETSK VE KOSTYANTINİVKA CAMİLERİNE AİT FOTOĞRAFLAR YER ALDI Takvimde, Rusya'nın yayılmacı politikaları sonucunda 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna'ya yönelik başlattığı topyekûn saldırı ve işgal girişimi sonrasında yıkılan Bahmut, Severodonetsk ve Kostyantınivka şehirlerinde yer alan camilere ait fotoğraflar kullanıldı. Severodonetsk'teki cami 2022 yılı yazında Rus misket bombaları tarafından tahrip edildi. Saldırı sırasında Rusların şehre yönelik saldırılarından korunmak için camiye sığınan 25 kişi hayatını kaybetmişti. Bahmut'taki cami ise Rus ordusu tarafından defalarca ateş altına alındı. İlk bombardıman Mayıs 2022'de gerçekleşti. Caminin Ruslar tarafından nihai olarak yıkılmasından önce, Müslümanlar camide bulunan Kur'an-ı Kerimlerden bir tanesini almayı başardı. 2023 yılının sonunda işgalciler, yıkılan Bahmut'taki caminin görüntülerini sosyal medyada yayımladı.  Zarafetiyle bilinen Kostyantınivka'daki caminin de kubbesi ve duvarları 1 Mart 2022'de gerçekleşen Rus saldırıları sonrasında zarar görmüştü.

Ukrayna: Rus ordusu, Bahmut'ta en iyi birliklerini kaybetti Haber

Ukrayna: Rus ordusu, Bahmut'ta en iyi birliklerini kaybetti

Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı Oleksandr Sırskıy, işgalci Rus ordusunun en iyi ve en eğitimli birimlerinden bazılarının Bahmut cephesinde yenilgiye uğratıldığını bildirdi. Sırskıy, ancak buna rağmen işgalci Rusların kaybettikleri mevzileri geri alma girişimlerinden vazgeçmediğini dile getirdi. Bahmut'ta işgalci Rus ordusunun 72. Motorize Tüfek Tugayı, 31. Çıkarma Tugayı ve 83. Çıkarma Tugayı, Ukrayna ordusu karşısında yenildi ve geri çekilmek zorunda kaldı.  Komutan Sırskıy, genel olarak doğu cephesindeki durumun karmaşık olduğunu belirtti. Rusların Kupyansk ve Liman cephelerinde yeniden saldırı başlatmaya çalıştıklarını dile getiren Sırskıy, Bahmut kenti yakınlarında şiddetli çatışmaların sürdüğünü dile getirdi. RUSLAR, UKRAYNA'NIN BAŞARILI EYLEMLERİ SONUCUNDA SAVUNMA HATLARINI İHLAL EDİYOR Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı Oleksandr Sırskıy, Rusların geçen hafta Andriyivka ve Klişçiyivka yerleşimlerindeki kontrolü kaybetmesinin ardından farklı cephelerden çok sayıda saldırı düzenleyerek; kaybettikleri mevzileri geri almaya çalıştıklarını bildirdi. Sırskıy, Ukrayna ordusunun başarılı eylemleri sonucunda Rusların ellerindeki tüm rezervleri konuşlandırarak kapatmaya çalıştığı savunma hattının artık ihlal edildiğini vurguladı. Sırskıy, "Elbette ilerlemeye devam ediyoruz. Bu, topraklarımızın tamamen özgürleştirilmesine yönelik yalnızca bir başka adımdır" dedi.

Kırımoğlu: Cezasız kalan kötülük tekrarlanır Haber

Kırımoğlu: Cezasız kalan kötülük tekrarlanır

Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kıyiv’de dün düzenlenen "Bir Suç Olarak Soykırım: Failler Nasıl Cezalandırılmalı?" başlıklı panele katıldı. Kırımoğlu, 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı örneğinde soykırım fiilleri işleyenlerin cezasız kalmamasının önemine dikkat çekti. Kıyiv’deki Babın Yar Ulusal Tarihi Anıt Koruma Alanı’nda, 17 Ağustos’ta soykırım konulu panel düzenlendi. Babın Yar’da devam eden “Bahmut: Soykırımın Yüzü 1942/2022” sergisi çerçevesinde gerçekleşen panelde soykırım suçlularının cezalandırılmasının önemi ele alındı. Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Tam Yetkili Büyükelçisi, Ukrayna'nın Uluslararası Adalet Divanı Tam Yetkili Temsilcisi Anton Korıneviç, Ukrayna Başsavcılığı Silahlı Çatışma Bağlamında İşlenen Suçları Denetleme Dairesi Başkanı Yuriy Belousov panele konuşmacı olarak katıldı. "CEZASIZ KALAN KÖTÜLÜK TEKRARLANIR" Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, konuşmasında 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı hakkında bilgi verdi. Kırım Tatar halkının 1944'te katil diktatör Stalin yönetimindeki Sovyetler Birliği tarafından soykırıma tabi tutulduğunu belirten Kırımoğlu, "Cezasız kalan kötülük tekrarlanır" ifadelerini kullandı. RUSYA, UKRAYNA’DA 100 BİNDEN FAZLA SAVAŞ SUÇU İŞLEDİ Ukrayna Başsavcılığı Silahlı Çatışma Bağlamında İşlenen Suçları Denetleme Dairesi Başkanı Yuriy Belousov, Ukrayna Başsavcılığının, 24 Şubat 2022’den bu yana Rusya tarafından işlenen 100 bin 666 savaş suçunu kayıt altına aldığını ifade ederek; bu suçların "soykırım" kastı içerip içermediğini belirlemek üzere analiz edildiğini belirtti. Kolluk kuvvetlerinin şu anki ana görevinin Ukrayna'da olup biten her şeyi mümkün olduğunca detaylı belgelemek olduğunu kaydeden Belousov, "Her bombardımanı, her cinayeti, çocuklarımıza yönelik her sınır dışı vakasını, her cinsel şiddet vakasını tespit ederek kayda geçirmeliyiz ki delilleri kaybetmeyelim" dedi. İKİ KEZ SOYKIRIMA SAHNE OLAN BAHMUT “Bahmut: Soykırımın Yüzü 1942/2022” sergisi İkinci Dünya Savaşı'nda ve günümüzde yaşanan trajedinin bir örneğini sunuyor. 1942 yılında Bahmut, kurbanlarının çoğunu Yahudilerin oluşturduğu sivillerin toplu infaz edildiği bir yerdi. Alman Nazi güçleri tarafından işlenen ve yaklaşık 3 bin kişinin hayatına mal olan bu suç, Nürnberg Mahkemelerinin bir parçası olarak görüldü. Rusya Savunma Bakanlığı 1 Ağustos 2022 tarihinde Bahmut'ta bir kara operasyonu başlattığını duyurdu. O tarihten bu yana bir yıl geçti ve Ruslar tarafından neredeyse tamamen yok edilen kent için şiddetli çatışmalar devam ediyor. Bahmut, seksen yıl arayla, iki benzer totaliter rejim tarafından işlenen iki soykırıma sahne oldu. İşgalci Rusya'nın Bahmut'ta yarattığı tahribatın uydu görüntüleri pic.twitter.com/cZcYxpLSEx — QHA - Kırım Haber Ajansı (@qha_kirimhaber) August 16, 2023

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.